IMGW ostrzega przed upałami i burzami. W części kraju wydano alerty pogodowe

Jakiej pogody możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia związane z wysokimi temperaturami oraz możliwością wystąpienia gwałtownych burz. Gdzie obowiązują?

Publikacja: 26.06.2024 10:16

IMGW ostrzega przed upałami i burzami. W części kraju wydano alerty pogodowe

Foto: PAP/Szymon Pulcyn

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował ostrzeżenia przed zagrożeniami pogodowymi. W środę w części kraju rozpocząć się ma kilkudniowa fala upałów. Prognozowane są też burze. Jakiej pogody możemy spodziewać się w tym tygodniu?

Czytaj więcej

Burze i gradobicia. Prognoza pogody na niedzielę

Prognoza pogody na środę. IMGW ostrzega przed wysokimi temperaturami

W środę w dzień zachmurzenie ma być małe i umiarkowane, na południu i południowym zachodzie kraju – okresami wzrastające do dużego. Tam też pojawić się mogą przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadów w czasie burz do około 30 mm. Temperatura maksymalna od 26°C do 30°C, chłodniej nad morzem – około 21°C. 

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowo-wschodni i wschodni. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

W nocy zachmurzenie przeważnie małe i umiarkowane, tylko na południu i południowym zachodzie kraju duże i tam przelotne opady deszczu oraz burze, stopniowo po północy zanikające. Prognozowana suma opadów w czasie burz do około 30 mm. Temperatura minimalna od 14°C do 20°C. Wiatr na ogół słaby, na wybrzeżu chwilami porywisty, z kierunków wschodnich. Podczas burz możliwe porywy wiatru do 65 km/h.

Czytaj więcej

IMGW: Polska w zasięgu chłodnego powietrza. Burze, chmury i ulewy

Pogoda w Polsce – prognoza na czwartek i piątek

W czwartek i w piątek w dzień na północy i wschodzie kraju zachmurzenie także ma być małe i umiarkowane, zaś na pozostałym obszarze – umiarkowane i duże. Pojawią się tam przelotne opady deszczu oraz burze, lokalnie z gradem. 

Prognozowana suma opadów w czasie burz do około 40 mm. Temperatura maksymalna od 27°C do 31°C, chłodniej będzie nad morzem – około 23°C. Wiatr będzie natomiast słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków wschodnich. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h, na zachodzie kraju do 85 km/h.

W nocy zachmurzenie ma być małe i umiarkowane na północy i wschodzie, zaś na zachodzie i południu kraju – duże. Pojawią się tam przelotne opady deszczu oraz burze z gradem. Prognozowana suma opadów w czasie burz do około 20 mm. Temperatura minimalna od 15°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków południowych. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.

IMGW ostrzega przed upałem

W środę w części kraju rozpocząć się ma kilkudniowa fala upałów – ostrzeżenia przed nimi obowiązują w dziewięciu województwach.

Alerty związane z prognozowaną wysoką temperaturą dotyczą województw:

 • wielkopolskie (poza powiatami: złotowskim, pilskim, konińskim, Konin, kolskim, tureckim, kaliskim)
 • dolnośląskie (poza powiatami: lubańskim, lwóweckim, karkonoskim, Jelenia Góra, wałbrzyskim, Wałbrzych, kłodzkim, dzierżoniowskim, ząbkowickim)
 • lubuskie
 • łódzkie (dotyczy powiatów: wieruszowskiego, wieluńskiego, pajęczańskiego, radomszczańskiego)
 • opolskie (poza powiatami: nyskim, prudnickim, głubczyckim, kędzierzyńsko-kozielskim)
 • śląskie (poza powiatami: raciborskim, rybnickim, Rybnik, wodzisławskim, mikołowskim, Tychy, bieruńsko-lędzińskim, Żory, Jastrzębie-Zdrój, pszczyńskim, cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, żywieckim)
 • małopolskie (dotyczy powiatów: chrzanowskiego, olkuskiego, krakowskiego, Kraków, miechowskiego, proszowickiego, wielickiego, bocheńskiego, brzeskiego, tarnowskiego, Tarnów, dąbrowskiego)
 • podkarpackie (dotyczy powiatów: dębickiego, mieleckiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego, Rzeszów, kolbuszowskiego, tarnobrzeskiego, Tarnobrzeg, stalowowolskiego, niżańskiego)
 • świętokrzyskie (poza powiatami: koneckim, skarżyskim, starachowickim, ostrowieckim, opatowskim)

Termometry pokazać mogą od 30 do 33 stopni Celsjusza. W nocy spodziewać się możemy zaś od 18 do 20 stopni Celsjusza. Ostrzeżenia obowiązują od godziny 12.30 w środę do godziny 20.00 w piątek.

Gdzie będzie burza? Ostrzeżenia IMGW 

Jak zaznacza IMGW, nad Polskę napłynie gorące i wilgotne powietrze zwrotnikowe, charakteryzujące się dużą niestabilnością. Ostrzeżenia związane z burzami dotyczą województw:

 • dolnośląskiego (dotyczy powiatów: zgorzeleckiego, lubańskiego, lwóweckiego, karkonoskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, Wałbrzych, kłodzkiego, dzierżoniowskiego, ząbkowickiego)
 • opolskiego (dotyczy powiatów: nyskiego, prudnickiego, głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego)
 • śląskiego (dotyczy powiatów: raciborskiego, rybnickiego, Rybnik, wodzisławskiego, Żory, Jastrzębie-Zdrój, pszczyńskiego, cieszyńskiego, bielskiego, Bielsko-Biała, żywieckiego)
 • małopolskiego (dotyczy powiatów: oświęcimskiego, wadowickiego, suskiego, myślenickiego, nowotarskiego, tatrzańskiego, limanowskiego, nowosądeckiego, Nowy Sącz, gorlickiego)
 • Podkarpackiego (dotyczy powiatów: jasielskiego, krośnieńskiego, Krosno, sanockiego, leskiego, bieszczadzkiego)

IMGW na tych terenach prognozuje burze, którym lokalnie będą towarzyszyły obfite opady – od 20 do 35 litrów wody na metr kwadratowy. W regionach tych można spodziewać się także silnego wiatru, który w porywach osiągnie 70 kilometrów na godzinę. Lokalnie może spaść też grad. Alerty wejdą w życie w środę o godzinie 14.00 i wygasną tego samego dnia, o 24.00.

Jakie środki ostrożności zachować podczas upałów?

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że podczas upałów – gdy temperatura osiąga 30°C i więcej – nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. Powinno się w tym czasie zachować szczególne środki ostrożności. Jak zachowywać się podczas upałów?

 • kontroluj temperaturę powietrza w swoim domu lub mieszkaniu (max. 32°C w dzień i 24°C w nocy)
 • wietrz dom lub mieszkanie, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa
 • zamykaj i zasłaniaj okna, również w klimatyzowanych pomieszczeniach
 • wyłączaj w miarę możliwości sztuczne oświetlenie i urządzenia elektryczne
 • unikaj wychodzenia na zewnątrz w czasie największych upałów
 • unikaj forsownego wysiłku fizycznego
 • spędzaj w miarę możliwości 2 – 3 godziny dziennie w chłodnym miejscu (np. klimatyzowany budynek użyteczności publicznej)
 • chłodź organizm (bierz chłodne prysznice, stosuj zimne okłady, noś jasne i przewiewne ubrania i buty oraz nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV)
 • nawadniaj organizm (pij duże ilości wody, unikaj alkoholu, jedz warzywa i owoce, takie jak pomidory, pomarańcze, sałaty, ogórki, marchew)
 • leki przechowuj w temperaturze poniżej 25 stopni lub w lodówce (należy zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu).
Prognoza pogody na środę

Prognoza pogody na środę

PAP

Prognoza pogody na czwartek

Prognoza pogody na czwartek

PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował ostrzeżenia przed zagrożeniami pogodowymi. W środę w części kraju rozpocząć się ma kilkudniowa fala upałów. Prognozowane są też burze. Jakiej pogody możemy spodziewać się w tym tygodniu?

Prognoza pogody na środę. IMGW ostrzega przed wysokimi temperaturami

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Bakterie coli i enterokoki w kranach w mazowieckim mieście. RCB wysłało alert
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Społeczeństwo
Prawo jazdy do weryfikacji. Ilu cudzoziemców ma lewy dokument?
Społeczeństwo
Bąkiewicz twierdzi, że z obrazu Matejki usunięto Maryję. Nigdy jej na nim nie było
Społeczeństwo
Brud, bakterie i przeterminowana żywność. Sanepid skontrolował nadmorskie lokale
Społeczeństwo
Bezpieczniej w taxi z aplikacji. Radykalny spadek napaści seksualnych