Ekstremalne upały w Meksyku i Pakistanie. Są ofiary wysokich temperatur

W konsekwencji wysokich temperatur od marca w Meksyku zmarło już 48 osób. Dramatyczna sytuacja jest także w Pakistanie, gdzie w prowincji Sindh odnotowano 52,2 st. Celsjusza.

Publikacja: 28.05.2024 12:13

Ekstremalne upały w Meksyku i Pakistanie. Są ofiary wysokich temperatur

Foto: AdobeStock

Meksyk i Pakistan doświadczają obecnie ekstremalnych upałów, które zbierają śmiertelne żniwo. W niektórych częściach tych krajów sytuacja jest dramatyczna.

Czytaj więcej

Meksyk: Pod drzewami znaleziono 80 martwych małp

Fala upałów w Meksyku. Nie żyje 48 osób

W konsekwencji wysokich temperatur od marca w Meksyku zmarło już 48 osób. Najwięcej – 14 osób – zmarło w stanie Veracruz na wschodzie kraju. Po osiem zgonów odnotowano zaś w sąsiednim stanie Tabasco oraz w stanie San Luis Potosi w środkowej części Meksyku.

Jak zauważa agencja AFP, w 2023 roku fala upałów w zamieszkanym przez 129 mln osób Meksyku trwała aż osiem miesięcy. Doprowadziła ona do rekordowej liczby 419 zgonów. - To bardzo niefortunne zjawisko naturalne, ktуre ma związek ze zmianami klimatu - powiedział prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador. 

Dramatyczne upały w Pakistanie. Odnotowano ponad 50 st. Cel.

Ekstremalnej fali upałów doświadcza także Pakistan. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza – to wartość bliska rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

52,2 st. Cel. odnotowano w poniedziałek w mieście Mohendżo Daro w prowincji Sindh. To najwyższy dotychczas odczyt w trwającym sezonie wiosenno-letnim i zbliżony do najwyższych wartości, jakie kiedykolwiek zostały zanotowane w tym mieście, a także w całym kraju – podaje agencja Reutera. 

W związku z intensywnymi upałami do szpitali w Pakistanie trafiły setki osób cierpiących na udar słoneczny. Wiele placówek utworzyło specjalne centra reagowania kryzysowego – ich celem jest przyjmowanie większej liczby pacjentów.

Czytaj więcej

Najbardziej zagrożone ekstremalnymi upałami regiony świata

Eksperci ostrzegają przed falami upałów

Eksperci ostrzegają, że tegoroczne fale upałów dopiero się zaczynają. Zdaniem badaczy niebezpiecznie wysokie temperatury będą się nasilać w miarę pogłębiania się kryzysu klimatycznego, stanowiąc szczególne zagrożenie dla regionów, które nie są przygotowane na ich wystąpienie.

Naukowcy od dłuższego czasu apelują do rządów na całym świecie, by przygotowały się na możliwość wystąpienia ekstremalnych upałów i zadbali o opracowanie właściwych działań, takich jak utworzenie centrów chłodniczych i skrócenie godzin pracy dla osób pracujących na zewnątrz. Może to zdecydowanie zmniejszyć liczbę przedwczesnych zgonów wywołanych upałami.

Meksyk i Pakistan doświadczają obecnie ekstremalnych upałów, które zbierają śmiertelne żniwo. W niektórych częściach tych krajów sytuacja jest dramatyczna.

Fala upałów w Meksyku. Nie żyje 48 osób

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Kijowski marsz równości przejdzie ulicami miasta. "Szczególne środki bezpieczeństwa"
Społeczeństwo
Buenos Aires: Polak wspinał się bez zabezpieczeń na 125-metrowy wieżowiec. Został zatrzymany
Społeczeństwo
Mięsożerne bakterie straszą Japończyków. Wywołują bardzo groźną chorobę
Społeczeństwo
Władze Tokio uruchamiają aplikację randkową. "Pierwszy krok polowania na małżonka"
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Euro 2024
EURO 2024. Bezpieczeństwo „najwyższym priorytetem”
Społeczeństwo
Wielka Brytania: Banknoty z królem Karolem weszły do obiegu