Śląskie: Na poligonie doszło do tragicznego wypadku. Są ofiary

Na poligonie wojskowym na Śląsku doszło do wypadku – podczas ćwiczeń wysadzania trotylu zginęło dwóch saperów.

Aktualizacja: 25.03.2024 15:32 Publikacja: 25.03.2024 12:42

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Foto: Adobe Stock

Jak informuje RMF FM, do zdarzenia doszło w poniedziałek około godziny 11.00 na poligonie wojskowym w miejscowości Solarnia w województwie śląskim.

Z informacji przekazanej przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wynika, że na terenie dawnego 13 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej doszło do zdarzenia, w którym dwie osoby zginęły w wyniku poniesionych obrażeń. Do incydentu doszło podczas ćwiczeń wysadzania trotylu. 

Doniesienia RMF FM potwierdził wicepremier, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Z jego wpisu w serwisie X wynika, że w Solarni zginęło dwóch saperów z 5. Tarnogórskiego Pułku Chemicznego.

- Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy ok. godziny 11. Dowiedzieliśmy się, że w czasie pracy na materiałach wybuchowych... w czasie szkolenia w tym zakresie doszło do nieszczęśliwego wypadku i dwóch żołnierzy, szeregowy i podoficer zginęło — powiedział szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła.

- Jeśli to jest skutek czyichś zaniedbań będą zdecydowane działania z naszej strony — dodał pytany o to czy możliwe są konsekwencje personalne w związku z incydentem.

Solarnia: Na poligonie doszło do tragicznego wypadku. Nie żyją dwie osoby

Jak podaje RMF FM, służby kryzysowe przekazały, że działania zabezpieczał zastęp z ciężkim samochodem gaśniczym ze zbiornikiem na wodę z jednostki wojskowej w Lublińcu oraz dwie karetki wojskowe bez lekarza.

Czytaj więcej

Wypadek na poligonie w Drawsku Pomorskim. Nie żyje drugi żołnierz

Po tym, jak na miejsce zdarzenia przybył zespół ratowniczy, stwierdzono zgon dwóch osób.

13 Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej stacjonował w Lublińcu i podlegał dowódcy 1 Śląskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej.

Wypadek na poligonie w Drawsku Pomorskim

To nie pierwsza tragedia, do której w ostatnim czasie doszło na poligonie. Na początku marca 1 Warszawska Brygada Pancerna poinformowała o śmierci żołnierza, który został ranny na poligonie w Drawsku Pomorskim. „Pomimo bardzo szybkiego transportu do szpitala i wysiłku lekarzy, jego życia nie udało się uratować. Bliskim zmarłego żołnierza zapewniono wsparcie i opiekę psychologiczną. Dodatkowa pomoc, zarówno psychologiczna jak i organizacyjna, będzie kontynuowana w zależności od potrzeb rodziny” - czytamy w komunikacie.

Rannych żołnierzy reanimowano, a na miejsce wysłano dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po kilku godzinach poinformowano, że zmarł jeden z poszkodowanych żołnierzy

Społeczeństwo
Kolejny żubr potrącony przez wojskowy pojazd. Zwierzę nie żyje
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Papierowe żonkile będą rozdawane na pamiątkę powstania
Społeczeństwo
Wystartowała debata o aborcji. W Sejmie liczenie głosów przed piątkiem
Społeczeństwo
44-latka zaatakowała swojego partnera kością z zupy. Poszło o wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Czy Izrael powinien zapłacić odszkodowanie rodzinie Polaka zabitego w Strefie Gazy? Polacy niemal jednomyślni