Brytyjczycy wypowiadają wojnę groźnym i uzależniającym lekom. Zakazano 15 środków

Brytyjski rząd poinformował na swojej oficjalnej stronie internetowej o wprowadzeniu zakazu używania 15 opioidów, które sprowadzane są – najczęściej z Chin – do kraju. Leki te stanowić mają olbrzymie zagrożenie dla zdrowia.

Publikacja: 20.03.2024 12:31

Brytyjczycy wypowiadają wojnę groźnym i uzależniającym lekom. Zakazano 15 środków

Foto: AdobeStock

Rząd Wielkiej Brytanii poinformował, że od 20 marca obowiązuje zakaz używania 15 syntetycznych opioidów – w tym 14 opioidów benzimidazolowych. Niektóre z substancji, które znajdują się na liście, mogą działać nawet kilkaset razy mocniej niż heroina. Brytyjski rząd postanowił wypowiedzieć wojnę niebezpiecznym lekom – w ciągu ostatniego półrocza na Wyspach odnotowano bowiem ponad 100 zgonów spowodowanych z ich działaniem. 

Opioidy zakazane w Wielkiej Brytanii. Na liście 15 substancji

Opioidy to silne środki przeciwbólowe przepisywane w celu łagodzenia bólu o nasileniu od umiarkowanego do silnego. Nierzadko są one również nazywane narkotykami. Mimo że ich stosowanie wiąże się z pewnym ryzykiem, skutecznie mogą pomóc w zwalczaniu bólu. 

Czytaj więcej

Fentanyl, oksykodon, kryzys w USA. Seriale i kino opioidowego niepokoju

Przedawkować opioidy można nawet mikroskopijną dawką. Jak czytamy na stronie brytyjskiego rządu, „takie narkotyki łatwiej się produkuje, są tańsze, a ich ich transport jest bajecznie prosty”. „Ich potencja jest bardzo wysoka, wystarczy rozpuścić je na misce i otrzymuje się olbrzymią ilość opioidu” – podkreślono. 

Wielka Brytania zakuje opioidów. Za sprzedaż grożą surowe kary

Handlarze narkotyków wykorzystują uzależniające działanie opioidów – coraz częściej rozprowadzają oni bardziej niebezpieczne, syntetycznie produkowane substancje. Wśród uzależnionych od narkotyków, leki te stają się bardziej popularne od heroiny.

„Wiele z zakazanych substancji silnie uzależnia i jest niezwykle niebezpiecznych oraz stwarza większe ryzyko przypadkowego przedawkowania, co jest powszechnym problemem w innych krajach. Umieszczenie ich pod najściślejszą kontrolą to jasny sygnał dla wszystkich osób zaangażowanych w produkcję lub dostawę tych narkotyków, że grozi im pełna moc prawa – łącznie z karą dożywocia, nieograniczoną grzywną lub obiema karami” – zaznaczył brytyjski rząd. „Priorytetem rządu jest nawiązanie kontaktu z osobami bezbronnymi, narażonymi na ryzyko sprzedaży tych śmiercionośnych leków, i skierowanie ich na leczenie. Jednakże osobom przyłapanym na ich posiadaniu może grozić również kara do siedmiu lat pozbawienia wolności, nieograniczona grzywna lub jedno i drugie” – dodaje. 

Społeczeństwo
Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"
Społeczeństwo
Gumowa kaczka znaleziona na plaży po 18 latach. Przepłynęła setki kilometrów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Całe grupy społeczne korzystają na konflikcie z Ukrainą. Wojna sposobem na biedę