Milicjant skazany za znęcanie się nad internowanymi

Sąd skazał byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej za fizyczne i psychiczne znęcanie się nad internowanymi w okresie stanu wojennego w Uhercach i Krośnie.

Publikacja: 16.02.2024 12:30

Internowani w Uhercach w kwietniu 1982 r.

Internowani w Uhercach w kwietniu 1982 r.

Foto: Archiwum Maciej Klich

O wyroku skazującym poinformował naczelnik pionu śledczego IPN w Rzeszowie prokurator Artur Grabowski. Sąd Rejonowy w Krośnie uznał Tomasza P. – byłego funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej Komendy Wojewódzkiej MO w Krośnie – winnym fizycznego i psychicznego znęcania się nad czterema internowanymi działaczami NSZZ „Solidarność”, w grudniu 1981 roku w Uhercach i w Krośnie.

Przesłuchania na baczność i groźby pistoletem

„Bezprawne działania oskarżonego polegały na przeprowadzaniu wielokrotnych przesłuchań pokrzywdzonych w różnych porach dnia i nocy, celem uzyskania informacji o działaniach NSZZ „Solidarność”, w tym planowanych w okresie stanu wojennego akcjach protestacyjnych związku zawodowego oraz o jego aktywnych działaczach” – informuje prokurator. Jego zdaniem w czasie przesłuchań Tomasz P. zmuszał internowanych „do długotrwałego stania bez ruchu, groził użyciem broni palnej, zabójstwem, pobiciem, umieszczeniem w celi izolacyjnej, podjęciem działań represyjnych wobec najbliższej rodziny”.

Czytaj więcej

Wielka ucieczka z Polski Jaruzelskiego

Z tego powodu Sąd Rejonowy w Krośnie wymierzył Tomaszowi P. karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, warunkowo zawieszając jej wykonanie na pięć lat próby.

Artur Grabowski dodaje, że sąd uznał stanowisko prokuratora w Rzeszowie wyrażone w akcie oskarżenia, że zarzucone oskarżonemu czyny wyczerpały znamiona zbrodni komunistycznych i stanowiły zbrodnie przeciwko ludzkości.

Wyrok jest nieprawomocny.

Kto był w ośrodku odosobnienia w Uhercach

Ośrodek Odosobnienia w Uhercach funkcjonował od 13 grudnia 1981 do 24 grudnia 1982 w Zakładzie Karnym w Uhercach. Jak czytamy w „Encyklopedii Solidarności” na potrzeby ośrodka przeznaczono pawilon III oraz, w okresie przetrzymywania większej liczby osób, pawilon II. Pierwszymi internowanymi w Uhercach byli działacze „S” z województwa krośnieńskiego i przemyskiego. Jak podaje autor notki w „Encyklopedii Solidarności” Grzegorz Wolk łącznie w ośrodku internowano 641 osób, w tym z województwa katowickiego 401, przemyskiego 77, krośnieńskiego 68 oraz krakowskiego 16.

Czytaj więcej

Instytut Pamięci Narodowej tworzy bazę internowanych

„Warunki sanitarne były złe: brudne i przepełnione cele, niedziałające ogrzewanie, zdarzały się powybijane szyby w celach, które w zimie zakrywano materacami. Protesty budziła jakość żywności” – opisał Grzegorz Wolk. W ośrodku dochodziło do akcji protestacyjnych, w tym kilkunastu protestów głodowych.

Historia
Represje w czasie PRL. Za karę na ćwiczenia wojskowe
Historia
Prokurator ścigany przez IPN za decyzje ze stanu wojennego
Społeczeństwo
Nie żyje Sławomir Wałęsa. Syn byłego prezydenta miał 52 lata
Społeczeństwo
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz miał 41 lat
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Młodzi wcześniej testują z „promilami”
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne