Florencja: Protest w galerii Uffizi. Zdjęcia przyklejone do obrazu "Narodziny Wenus”

Aktywiści klimatyczni należący do organizacji Last Generation przeprowadzili swoją kolejną akcję we Włoszech. Do szyby chroniącej "Narodziny Wenus” – słynny obraz Sandra Boticellego – przykleili fotografie pokazujące efekty powodzi, będące konsekwencją zmian klimatycznych.

Publikacja: 14.02.2024 10:34

Florencja: Protest w galerii Uffizi. Zdjęcia przyklejone do obrazu "Narodziny Wenus”

Foto: AFP

Od dłuższego czasu aktywiści klimatyczni przyprawiają o ból głowy władze muzeów w całej Europie. Akcje protestacyjne polegające na przyklejaniu się do ram słynnych obrazów lub oblewaniu dzieł, miały miejsce już nieraz. Tym razem na celowniku działaczy znalazła się słynna praca włoskiego malarza renesansowego Sandra Botticellego – „Narodziny Wenus”. We wtorek włoscy aktywiści organizacji Last Generation przykleili zdjęcia do szyby chroniącej obraz.  Fotografie przedstawiały efekty powodzi w Toskanii.

Obraz "Narodziny Wenus" oklejony zdjęciami. To protest aktywistów klimatycznych

We wtorek aktywiści należący do organizacji Last Generation przeprowadzili we Włoszech kolejną swoją akcję – tym razem we florenckiej galerii Uffizi. Do szyby chroniącej słynne dzieło sztuki – obraz „Narodziny Wenus” autorstwa Sandra Botticellego – przykleili zdjęcia przedstawiające zniszczenia po powodzi w Toskanii. Działacze chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na katastrofy naturalne wywołane zmianami klimatu. Aktywiści do galerii przyszli również z plakatem, który mówi o tym, że domagają się oni specjalnego funduszu w wysokości 20 miliardów euro na naprawę szkód klimatycznych. 

Czytaj więcej

Protest w Luwrze. Oblano zupą obraz Mona Lisa

„Rząd udaje, że w styczniu nie było pożarów pól, że w lecie nie będzie problemów z wodą, a domy niszczone w wyniku powodzi to przypadek, a nie efekt ludzkich wyborów” - mówił jeden z aktywistów, cytowany przez organizację Last Generation. Jak dodał, władze – zamiast rozwiązywać realne problemy – „tworzą absurdalne prawo, by walczyć z aktywistami klimatycznymi”. Działacz odniósł się w ten sposób do tego, że w zeszłym miesiącu we Włoszech uchwalono ustawę, zgodnie z którą aktywiści klimatyczni za tego rodzaju działania mogą zostać skazani na zapłacenie do 60 tysięcy euro kary. Ustawa ta weszła już w życie.

Czy obraz „Narodziny Wenus” Boticellego został zniszczony?

Według wstępnych ustaleń, obraz „Narodziny Wenus” nie został uszkodzony. Policja zatrzymała dwóch aktywistów – grożą im wysokie grzywny. 

To już kolejna akcja organizacji Last Generation we Włoszech. Wcześniej ich celem były między innymi Bazylika Świętego Marka w Wenecji czy Fontanna di Trevi w Rzymie. W żadnym przypadku nie doszło do trwałych uszkodzeń zabytków. 

Słynny obraz „Narodziny Wenus” autorstwa Sandra Botticellego uznawany jest za jedno z najwspanialszych przedstawień kobiety, jakie pokazano na płótnie oraz za jeden z najbardziej znanych obrazów w historii sztuki. Dzieło przedstawia nagą boginię stojącą w muszli, która jest unoszona prze fale. Praca znajduje się we florenckiej galerii Uffizi.

Społeczeństwo
Szefowa niemieckiego MSW: Ponad 700 zatrzymanych przemytników ludzi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Społeczeństwo
Roberto Cavalli nie żyje. Jego ekstrawagancki styl był uwielbiany przez gwiazdy
Społeczeństwo
Oscar Pistorius po wyjściu z więzienia nie może znaleźć pracy. "Zbyt toksyczny"
Społeczeństwo
Gumowa kaczka znaleziona na plaży po 18 latach. Przepłynęła setki kilometrów
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Społeczeństwo
Całe grupy społeczne korzystają na konflikcie z Ukrainą. Wojna sposobem na biedę