"Zagazować Żydów" na proteście w Sydney. Policja prowadzi śledztwo

Australijska policja poinformowała, że propalestyński protest, który ma zostać zorganizowany w weekend w Sydney będzie działaniem "nieautoryzowanym".

Publikacja: 11.10.2023 06:08

Propalestyński protest w Sydney

Propalestyński protest w Sydney

Foto: AFP

W związku z propalestyńskimi protestami policja ma utworzyć grupę zadaniową po doniesieniach o antysemityzmie na wiecu zorganizowanym w tym tygodniu.

Atak Hamasu na Izrael: Eskalacja wywoła protesty w Australii?

Policja spodziewa się kolejnych protestów w związku z eskalacją sytuacji na Bliskim Wschodzie i odwetem Izraela za atak Hamasu z 7 października.

Izrael może zdecydować się na operację lądową w Strefie Gazy, co pociągnęłoby za sobą prawdopodobnie jeszcze więcej ofiar niż trwające obecnie odwetowe ataki na enklawę z powietrza i z morza. W Izraelu, w ataku Hamasu, zginąć miało nawet 1 200 osób, z kolei w Strefie Gazy - co najmniej 900 osób zginęło w atakach odwetowych.

Tworzona przez australijską policję grupa zadaniowa ma koordynować działania policji w czasie propalestyńskich protestów.

Czytaj więcej

Atak Hamasu na Izrael: Liczba ofiar konfliktu przekroczyła 2 tys. Biden ostrzega

Australijska policja prosi: Nie bierzcie udziału w propalestyńskim proteście

Grupa zadaniowa ma zająć się gromadzeniem "wszystkich dostępnych informacji na temat nastrojów społecznych, potencjalnych protestów i demonstracji, do których może dojść w przyszłości" - oświadczył kierujący policją Nowej Południowej Walii David Hudson.

Australijska policja bada obecnie przebieg poniedziałkowego protestu przed budynkiem opery w Sydney, po którym pojawiły się nagrania, udostępniane przez Australijskie Stowarzyszenie Żydowskie, na którym widać grupę protestujących z zapalonymi flarami i skandujących "zagazować Żydów".

Czytaj więcej

Reuters: Atak Hamasu na Izrael był planowany od 2021 r. Stoi za nim jeden człowiek

Hudson wezwał mieszkańców Australii, by nie brali udziału w proteście planowanym w Sydney w niedzielę. Protest będzie nielegalny, ponieważ organizatorzy nie poinformowali o nich władz co najmniej na siedem dni przed protestem.

Policja prowadzi rozmowy z organizatorami protestu, ale nie ma możliwości zabronić ludziom przyjścia na zgromadzenie - podkreślił Hudson.

W ataku Hamasu na Izrael zginęła jedna obywatelka Australii, Galit Carbone.

W związku z propalestyńskimi protestami policja ma utworzyć grupę zadaniową po doniesieniach o antysemityzmie na wiecu zorganizowanym w tym tygodniu.

Atak Hamasu na Izrael: Eskalacja wywoła protesty w Australii?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Społeczeństwo
Ultraortodoksyjni Żydzi planują marsz w Jerozolimie. Groźba kolejnej fali zamieszek
Społeczeństwo
Obywatelstwo niemieckie dla imigrantów tylko za poparcie istnienia Izraela
Społeczeństwo
50-letni taksówkarz z Japonii w areszcie za przejechanie gołębia
Społeczeństwo
Prostytucja w Niemczech ma się dobrze
Społeczeństwo
„Ozdobili” ogród XIX-wiecznym pociskiem. Ewakuowano okolicę
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?