"Zagazować Żydów" na proteście w Sydney. Policja prowadzi śledztwo

Australijska policja poinformowała, że propalestyński protest, który ma zostać zorganizowany w weekend w Sydney będzie działaniem "nieautoryzowanym".

Publikacja: 11.10.2023 06:08

Propalestyński protest w Sydney

Propalestyński protest w Sydney

Foto: AFP

W związku z propalestyńskimi protestami policja ma utworzyć grupę zadaniową po doniesieniach o antysemityzmie na wiecu zorganizowanym w tym tygodniu.

Atak Hamasu na Izrael: Eskalacja wywoła protesty w Australii?

Policja spodziewa się kolejnych protestów w związku z eskalacją sytuacji na Bliskim Wschodzie i odwetem Izraela za atak Hamasu z 7 października.

Izrael może zdecydować się na operację lądową w Strefie Gazy, co pociągnęłoby za sobą prawdopodobnie jeszcze więcej ofiar niż trwające obecnie odwetowe ataki na enklawę z powietrza i z morza. W Izraelu, w ataku Hamasu, zginąć miało nawet 1 200 osób, z kolei w Strefie Gazy - co najmniej 900 osób zginęło w atakach odwetowych.

Tworzona przez australijską policję grupa zadaniowa ma koordynować działania policji w czasie propalestyńskich protestów.

Czytaj więcej

Atak Hamasu na Izrael: Liczba ofiar konfliktu przekroczyła 2 tys. Biden ostrzega

Australijska policja prosi: Nie bierzcie udziału w propalestyńskim proteście

Grupa zadaniowa ma zająć się gromadzeniem "wszystkich dostępnych informacji na temat nastrojów społecznych, potencjalnych protestów i demonstracji, do których może dojść w przyszłości" - oświadczył kierujący policją Nowej Południowej Walii David Hudson.

Australijska policja bada obecnie przebieg poniedziałkowego protestu przed budynkiem opery w Sydney, po którym pojawiły się nagrania, udostępniane przez Australijskie Stowarzyszenie Żydowskie, na którym widać grupę protestujących z zapalonymi flarami i skandujących "zagazować Żydów".

Czytaj więcej

Reuters: Atak Hamasu na Izrael był planowany od 2021 r. Stoi za nim jeden człowiek

Hudson wezwał mieszkańców Australii, by nie brali udziału w proteście planowanym w Sydney w niedzielę. Protest będzie nielegalny, ponieważ organizatorzy nie poinformowali o nich władz co najmniej na siedem dni przed protestem.

Policja prowadzi rozmowy z organizatorami protestu, ale nie ma możliwości zabronić ludziom przyjścia na zgromadzenie - podkreślił Hudson.

W ataku Hamasu na Izrael zginęła jedna obywatelka Australii, Galit Carbone.

W związku z propalestyńskimi protestami policja ma utworzyć grupę zadaniową po doniesieniach o antysemityzmie na wiecu zorganizowanym w tym tygodniu.

Atak Hamasu na Izrael: Eskalacja wywoła protesty w Australii?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Copa America. Generalny sprawdzian przed mundialem wyjątkowo nieudany
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Społeczeństwo
Rumunia: Niedźwiedź zabił 19-latkę. Podwojono liczbę zwierząt do odstrzału
Społeczeństwo
Bangkok: W luksusowym hotelu znaleziono ciała sześciorga obcokrajowców
Społeczeństwo
Tygrys malajski przegrywa z cywilizacją. „Balansuje na krawędzi wyginięcia”
Społeczeństwo
Rosja coraz bardziej podejrzliwa. Mnożą się oskarżenia o zdradę i szpiegostwo