Jesień astronomiczna trwa od momentu równonocy jesiennej, która następuje, gdy Słońce przechodzi przez punkt Wagi. Ziemia przekracza wówczas punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są jednocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach. Półkula północna od tego momentu słabiej oświetlana jest niż południowa, aż do równonocy wiosennej.
Kiedy rozpocznie się astronomiczna i kalendarzowa jesień?
W tym roku zarówno jesień kalendarzowa, jak i astronomiczna, rozpoczną się tego samego dnia.
Początek astronomicznej jesieni przypada w tym roku na 23 września. Moment równonocy jesiennej nastąpi dokładnie o godzinie 8.49. Jesień astronomiczna potrwa do przesilenia zimowego, a więc do 21 lub 22 grudnia.
I choć kalendarzowa jesień rozpocznie się już w najbliższą sobotę, temperatury wcale na to nie wskazują – są zdecydowanie wyższe niż zazwyczaj we wrześniu. Jakiej pogody spodziewać się możemy tej jesieni?
Czytaj więcej
Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) są zdania, że trwający wciąż wrzesień będzie prawdopodobnie najcieplejszym wrześniem odkąd w Polsce systematycznie prowadzi się pomiary temperatury.