Fala upałów w Polsce. Jak przygotowują się na nią samorządy?

Jeśli nie musicie, nie wychodźcie z domu – apelują samorządy w związku z prognozami pogody mówiącymi o nadchodzącej fali upałów. Niektóre miasta zaczęły instalować kurtyny wodne w związku z wysokimi temperaturami.

Aktualizacja: 22.06.2023 06:37 Publikacja: 21.06.2023 14:08

Mieszkańcy Rzeszowa chłodzą się w fontannie

Mieszkańcy Rzeszowa chłodzą się w fontannie

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Włodarze gmin i powiatów ostrzegają mieszkańców przed temperaturą, która w najbliższych dniach ma przekroczyć 30 stopni. Samorząd Tarnowa przypomina, że podczas upałów należy nawadniać organizm, ograniczyć czas przebywania na słońcu, stosować kremy z wysokimi filtrami oraz unikać alkoholu. Ważne jest również, aby pamiętać o nakryciu głowy.

Fala upałów: Samorządy ostrzegają i radzą

Z kolei władze Piotrkowa Trybunalskiego apelują, by w czasie gorących dni pić więcej wody - nawet 3 litry dziennie. Zachęcają też, by unikać szczególnie nasłonecznionych miejsc oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Samorząd Zabrza ostrzega, że upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Czytaj więcej

Prawo pomoże walczyć z upałami w pracy

Samorząd Krakowa przypomina, że upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy.

„Aby bezpiecznie przetrwać upały, należy ograniczyć opalanie, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu jest szkodliwe dla organizmu, który łatwo może ulec przegrzaniu, a skóra poparzeniu. Należy przebywać na słońcu nie dłużej niż maksymalnie 2 godz., stosując przy tym filtry ochronne. Dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeżeli jest to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy. W ciągu dnia należy zamykać w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń” – zaleca krakowski magistrat.

Jak dodają urzędnicy okna należy otwierać nocą, kiedy temperatura jest niższa – jeżeli oczywiście warunki bezpieczeństwa na to pozwalają. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe! Temperatura w nagrzanym samochodzie może dochodzić do 50–60°C.

Upały w Polsce: Apele, by zatroszczyć się o zwierzęta

Aby choć trochę ulżyć mieszkańcom, w Katowicach ustawiane są kurtyny wodne. Pierwsze już działają na Rynku, w Dolinie Trzech Stawów, na placu Miast Partnerskich i przy ul. Płochy. Kolejne pojawią się jeszcze dziś na placu przed dworcem kolejowym i na osiedlu Targowisko.

- W przestrzeni miejskiej ulokujemy 15 kurtyn wodnych – zapowiada mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W trakcie upałów świetną propozycją jest spędzenie czasu na jednym z czterech wodnych placów zabaw, a od 23 czerwca na kąpielisku Rolna lub Bugla. W nadchodzących gorących dniach pamiętajmy także o piciu dużej ilości wody. W Katowicach śmiało można pić wodę prosto z kranu, bo jest ona dobrej jakości – dodaje.

Czytaj więcej

Pogoda w Polsce: IMGW ostrzega przed falą upałów

Przypomina też, szczególną troską powinniśmy objąć w upalne dni nasze zwierzęta. – Urząd Miasta Katowice podobnie jak w poprzednich latach ma przed swoimi budynkami miski z wodą dla psów. W akcję tę włączają się też lokalni przedsiębiorcy oraz inne jednostki miejskie – mówi prezydent.

Również Urząd Miasta Krakowa zwraca się z apelem, aby zadbać o zwierzęta tak, by mogły przetrwać wysokie temperatury. „W miarę możliwości zapewnijmy im dostęp do świeżej, czystej wody – wystawmy w zacienionych miejscach poidła i miski. Pamiętajmy, aby podczas upałów nie zostawiać zwierząt w samochodach, a także miejscach nasłonecznionych, bez możliwości przemieszczenia się zwierzęcia w miejsce zacienione. Jeżeli podczas spaceru z psem stosowany jest kaganiec, pamiętajmy, aby pies po jego założeniu mógł otworzyć pysk” – apelują urzędnicy.

W miarę możliwości zapewnijmy im dostęp do świeżej, czystej wody – wystawmy w zacienionych miejscach poidła i miski

Z kolei władze Gniezna przypominają, że podczas upalnych dni nie należy zabierać psa na spacer w ciągu dnia, lecz wyprowadzić go wcześnie rano i późnym wieczorem. Na spacer należy zabrać zawsze wodę. Nie wolno też zmuszać zwierząt do wysiłku.

Włodarze gmin i powiatów ostrzegają mieszkańców przed temperaturą, która w najbliższych dniach ma przekroczyć 30 stopni. Samorząd Tarnowa przypomina, że podczas upałów należy nawadniać organizm, ograniczyć czas przebywania na słońcu, stosować kremy z wysokimi filtrami oraz unikać alkoholu. Ważne jest również, aby pamiętać o nakryciu głowy.

Fala upałów: Samorządy ostrzegają i radzą

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczeństwo
Sondaż: Połowa Polaków za małżeństwami par jednopłciowych. Co z adopcją?
Społeczeństwo
Ponad połowa Polaków nie chce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach
Społeczeństwo
Poznań: W bibliotece odkryto 27 woluminów z prywatnych zbiorów braci Grimm
Społeczeństwo
Budowa S1 opóźniona o niemal rok. Powodem ślady osadnictwa sprzed 10 tys. lat
Społeczeństwo
Warszawa: Aktywiści grupy Ostatnie Pokolenie przykleili się do asfaltu w centrum