„Odwyk od pracy”. Luksusowe ośrodki dla wypalonych zawodowo to nowy fenomen

Wypalenie zawodowe dotyka wielu pracowników, również menedżerów wyższego szczebla. Coraz więcej z nich wyjeżdża do specjalnych ośrodków, aby odpocząć od pracy i solidnie się zregenerować.

Publikacja: 24.04.2023 16:04

„Odwyk od pracy”. Luksusowe ośrodki dla wypalonych zawodowo to nowy fenomen

Foto: Kinga Howard

Problem wypalenia zawodowego dotyczy rosnącej liczby ludzi. W wielu przypadkach jego efektem jest spadek produktywności, a nierzadko też rezygnacja z pracy. Ci pracownicy, a także przedsiębiorcy, którzy mogą sobie na to pozwolić, szukają wytchnienia w luksusowych ośrodkach, pomagających uporać się z wypaleniem zawodowym.

Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

W 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wpisała wypalenie zawodowe do Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Jego objawy są rozmaite, wszystkie jednak wynikają z tego, że z różnych względów ludzie przestają odczuwać satysfakcję z pracy.

Czytaj więcej

Hotele dla niewyspanych robią furorę. Jakie wygody oferują swoim gościom?

Od strony psychicznej wypalenie zawodowe objawia się dojmującą niechęcią do pracy, poczuciem niemocy i frustracją. Czasem pojawiają się objawy takie jak bezsenność, problemy trawienne, a nawet nadciśnienie i rozregulowanie gospodarki hormonalnej.

Osoby zmagające się z wypaleniem zawodowym wyjątkowo dotkliwie odczuwają też tak zwany syndrom niedzielnego popołudnia, czyli przygnębienie i niepokój, które pojawiają się na myśl o zbliżającym się kolejnym tygodniu pracy. W najgorszym wypadku pojawia się depresja i rozmaite nałogi.

W zależności od możliwości, ludzie ratują się na różne sposoby. Niektórzy szukają pomocy u psychoterapeutów i trenerów personalnych, czasem po prostu rezygnują z pracy lub zmieniają branżę.

Ci o bardziej zasobnych portfelach fundują sobie z kolei kilkudniowe, a nawet kilkutygodniowe urlopy. Aby odciąć się od stresującej codzienności i odzyskać pion, wyjeżdżają do luksusowych ośrodków, specjalizujących się w walce z wypaleniem.

Odwyk dla wypalonych. Jadą na terapię, by znowu polubić pracę

Zarówno w Europie, jak i na całym świecie przybywa tego rodzaju miejsc. Problem wypalenia zawodowego nasilił się zwłaszcza w okresie pandemii, kiedy w przypadku wielu pracowników – również wyższego szczebla – dotychczasowy tryb pracy diametralnie się zmienił, a niekiedy wręcz całkowicie się rozregulował.

Tworzenie specjalistycznych centrów walki z wypaleniem zawodowym w luksusowych resortach stało się więc bardzo intratnym biznesem. Niektóre sieci hoteli włączają do swoich ofert specjalne programy dla swoich przepracowanych i wypalonych zawodowo gości. Zwykle ośrodki te znajdują się w otoczeniu natury, z dala od cywilizacji.

Pobyt w takich miejscach przypomina połączenie wakacji i terapii odwykowej. Wszystko po to, aby odzyskać równowagę psychofizyczną i nabrać ochoty na powrót do pracy.

Na miejscu pacjent oddaje się w ręce sztabu lekarzy, między innymi neurologów, kardiologów i endokrynologów, a także psychoterapeutów. Jak w każdym luksusowym resorcie, nie brakuje też instruktorów jogi, masażystów, dietetyków, trenerów i innych specjalistów.

Pacjenci-goście tych ośrodków poddają się najrozmaitszym zabiegom, często z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury. Sprzęt diagnostyczny równie dobrze mógłby znaleźć się w pełnoprawnym szpitalu. Organizuje się między innymi treningi technik oddechowych, ćwiczenia relaksacyjne dla oczu, sesje jogi i medytacji, a nawet terapię sztuką i dźwiękiem, a niekiedy też rejsy luksusową łodzią, zajęcia nurkowania czy modne ostatnio kąpiele leśne.

Oczywiście takie pobyty nie są tanie. Ich ceny należy liczyć dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy złotych – w zależności od długości pobytu i lokalizacji danego ośrodka.

Społeczeństwo
Koniec ery przyjaźni w pracy? Dlaczego nie chcemy już bliskich relacji w biurze
Społeczeństwo
Kolejna branża odczuła „efekt Ozempicu”. Chce na tym zarobić miliony
Społeczeństwo
„Urlop dla nieszczęśliwych”. Pomysł milionera na toksyczną atmosferę w pracy
Społeczeństwo
„Hollyweird” to nowy fenomen: rośnie wiara w wielki spisek gwiazd szołbiznesu
Społeczeństwo
Czy warto być lojalnym pracownikiem? Szef to wykorzysta – ostrzegają badacze