Duński polityk z zakazem wjazdu do Wielkiej Brytanii. Chciał spalić Koran

Rasmun Paludan, lider antyislamskiej duńskiej partii Twarda Linia (dun. Stram Kurs), nie zostanie wpuszczony do Wielkiej Brytanii gdzie, jak wcześniej zapowiadał, zamierzał spalić publicznie Koran, świętą księgę muzułmanów.

Publikacja: 21.03.2023 05:19

Rasmun Paludan spalił egzemplarz Koranu w czasie demonstracji pod ambasadą Turcji w Szwecji

Rasmun Paludan spalił egzemplarz Koranu w czasie demonstracji pod ambasadą Turcji w Szwecji

Foto: PAP/EPA

O tym, że Paludan został umieszczony na czarnej liście osób, które nie będą mogły przekroczyć brytyjskiej granicy, poinformował brytyjski minister ds. bezpieczeństwa państwowego, Tom Tugendhat.

Rasmun Paludan już wcześniej palił Koran

Wcześniej duński polityk zapowiedział, że zamierza spalić Koran na placu w Wakefield, mieście położonym w hrabstwie West Yorkshire.

Paludan chciał dokonać demonstracyjnego spalenia Koranu w brytyjskim mieście po tym, jak czterech uczniów ze szkoły w Wakefield zostało zawieszonych w związku ze zniszczeniem egzemplarza Koranu.

W nagraniu umieszczonym w niedzielę na Twitterze Paludan zapowiedział, że pojedzie do Wakefield aby "walczyć przeciwko niedemokratycznym siłom".

Polityk zadeklarował, że zamierza spalić Koran w środę, tak, aby zbiegło się to z początkiem ramadanu,  świętego miesiąca muzułmanów.

W przeszłości Paludan brał już udział w podobnych demonstracjach, w czasie których dokonywał spalenia Koranu. W styczniu zrobił to przed ambasadą Turcji w Sztokholmie - tamta demonstracja doprowadziła do dyplomatycznego zgrzytu pomiędzy Turcją a Szwecją i skutkowała zamrożeniem rozmów między tymi krajami ws. zgody Turcji na przystąpienie Szwecji do NATO.

Czytaj więcej

Szwecja: Przed ambasadą Turcji spalono Koran. Ankara protestuje

O sprawę przyjazdu Paludana na Wyspy pytał w Izbie Gmin poseł Partii Pracy, Simon Lightwood. - Skrajnie prawicowy islamofob, duński polityk Rasmus Paludan zapowiedział, że przyjedzie z Danii do Wakefield tylko po to, by spalić Koran w miejscu publicznym - mówił Lightwood. - Paludan był już wcześniej aresztowany w Danii za jego nienawistne, rasistowskie stwierdzenia. Jest groźnym człowiekiem i nie powinien być wpuszczony do naszego kraju - dodał.

W odpowiedzi minister Tugendhat stwierdził, że Paludan został dodany do czarnej listy osób, które nie mogą wjechać do Wielkiej Brytanii.

Uczniowie zawieszeni za zniszczoną okładkę Koranu

W Wakefield czterech uczniów szkoły średniej zostało zawieszonych po tym, jak uczeń 10 klasy przyniósł do szkoły egzemplarz Koranu, który został uszkodzony: jego okładka została podarta, a niektóre strony były porysowane. Policja nie dopatrzyła się jednak w zachowaniach uczniów znamion czynu zabronionego, a dyrektorka szkoły wyraziła zadowolenie, że uczniowie "nie mieli złych intencji".

Społeczeństwo
Anglia: 30 osób dostanie równowartość 8,3 tys. zł miesięcznie za to, że są
Społeczeństwo
Australia: Matka, oskarżona o zabicie dzieci, ułaskawiona po 20 latach w więzieniu
Społeczeństwo
Utah: Biblia usunięta ze szkół za "wulgaryzmy i przemoc"
Społeczeństwo
Rodzice poszli na nabożeństwo, zostawili dziecko w samochodzie. Niemowlę zmarło z przegrzania
Społeczeństwo
Japonia: Zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci niekonstytucyjny
Społeczeństwo
USA: 12-latek ukończył college. Otrzymał dyplom z pięciu dziedzin