Co czwarty wyborca PiS wierzy w ingerencję Rosji w zmianę władzy w Polsce w 2015

"Czy Pana/Pani zdaniem rosyjskie służby ingerowały w proces zmiany władzy w Polsce poprzez aferę podsłuchową w 2014 roku?" - takie pytanie zadała Polakom pracownia United Surveys.

Publikacja: 25.10.2022 18:15

Marek Falenta

Marek Falenta

Foto: PAP, Tomasz Gzell

Pytanie ma związek z doniesieniami "Newsweeka", który dotarł do informacji wskazującej, że zanim w 2014 roku taśmy z rozmowami nagranymi m.in. w lokalu "Sowa i Przyjaciele" ujrzały światło dzienne, zostały sprzedane Rosjanom. MIał tak zeznać wspólnik Marka Falenty, Marcin W.

Twierdząco na tak postawione pytanie odpowiedziało 46,7 ankietowanych. Wśród odpowiedź "zdecydowanie tak" wskazało 16,6 proc. pytanych.

Przeciwnego zdania jest 23,5 proc. badanych, wśród nich 10 proc. uważa, że Rosja "zdecydowanie" nie wpłynęła na zmianę władzy w  wyborach w 2015.

Czytaj więcej

Afera taśmowa. Przełomowe zeznania wspólnika Marka Falenty

Bardzo wielu Polaków, bo aż 30 proc. respondentów, nie ma zdania na ten temat.

Ciekawie kształtują się odpowiedzi na wyżej opisane pytanie wśród wyborców Zjednoczonej Prawicy.

35 zwolenników PiS uważa, że Rosjanie nie ingerowali w zmianę władzy w Polsce, przy czym "zdecydowanie" uważa tak 16 proc.

Aż 37 procent miało problem z udzieleniem odpowiedzi.

Więcej niż jedna czwarta, 27 proc. badanych wyborców PiS uważa, że rosyjskie służby mogły wpłynąć na zmianę władzy poprzez aferę podsłuchową w 2014 r."Zdecydowanie" uważa tak 16 proc., "raczej" - 11 proc. ankietowanych.

W przypadku sympatyków opozycji większość, bo 59 proc., uważa, że Rosjanie chcieli wpłynąć na zmianę władzy, 24 proc. uważa tak "zdecydowanie".

"Raczej nie" odpowiedziało 13 proc. zwolenników opozycji, a 5 proc. "zdecydowanie nie". 22 proc. wyborców opozycji nie wiedziało, jakiej odpowiedzi udzielić.

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 21-23 października 2022 roku metodą CAWI & CATI 50/50 na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków.

Społeczeństwo
Emerytury dla Ukraińców. Jedna składka do ZUS wystarczy do otrzymania polskiego świadczenia
Społeczeństwo
Sondaż: Nie tylko autostrady. Polacy chcą wsparcia też dla transportu publicznego
Społeczeństwo
Sondaż: Większość Polaków uważa, że marsz 4 czerwca pomoże wygrać opozycji
Społeczeństwo
Sondaż: 40,4 proc. Polaków uważa, że Polska nie jest dziś państwem prawa
Społeczeństwo
Burza po wulgarnym nagraniu Andrzeja Seweryna. PiS oburzone, aktor reaguje