Salma al-Shehab, 34-letnia studentka Uniwersytetu w Leeds, została skazana w swojej ojczyźnie, Arabii Saudyjskiej, za wykorzystanie Twittera do "wywołania niepokoju publicznego i destabilizacji bezpieczeństwa cywilnego i narodowego”. Wyrok wydał saudyjski sąd, który zajmuje się sprawami terroru. Początkowo Saudyjkę skazano na trzy lata więzienia, ale sąd apelacyjny uznał w poniedziałek, że wyrok ten jest zbyt pobłażliwy i zdecydował, że kobieta spędzi w więzieniu 34 lata. 

Czytaj więcej

Podróż Bidena na Bliski Wschód bez natychmiastowych rezultatów

Brytyjskie media zwracają uwagę na to, że książę koronny Arabii Saudyjskiej, Mohammed bin Salman, zaostrzył politykę represji i zdecydował o większej kontroli użytkowników Twittera. Wyrok został wydany kilka tygodni po wizycie prezydenta USA Joe Bidena w Arabii Saudyjskiej. Obrońcy praw człowieka wielokrotnie zaznaczali, że może ośmielić ona władze do eskalacji prześladowań dysydentów i innych działaczy na rzecz demokracji.

34-letnia Salma al-Shehab jest higienistką stomatologiczną, doktorantką na Leeds University, wykładowczynią na Princess Nourah bint Abdulrahman University oraz matką dwójki dzieci. Kobieta wyjechała do Wielkiej Brytanii w 2018, bądź 2019 roku. Gdy w 2020 roku wróciła do swojej ojczyzny, wezwano ją na przesłuchanie. Konto 34-latki na Twitterze obserwuje nieco ponad 2,5 tys. użytkowników. 

Czytaj więcej

Saudyjski książę powiedział Bidenowi, że USA też popełniły błędy

Jak pisze "The Guardian”, Salma al-Shehab może odwołać się od wyroku.