Magyar rozpoczął swoją pierwszą oficjalną wizytę zagraniczną po objęciu urzędu. Jak podkreślił, wybór Krakowa nie był przypadkowy – nawiązuje do wieloletniej tradycji, zgodnie z którą nowo wybrani szefowie węgierskich rządów pierwszą zagraniczną podróż odbywają właśnie do Polski.

– Moją decyzją było to, aby przylecieć do Krakowa – powiedział Magyar.

Péter Magyar z wizytą w Polsce

Jednym z głównych tematów wizyty mają być relacje polsko-węgierskie. Magyar wyraził przekonanie, że mogą one wrócić do poziomu współpracy, jaki – jego zdaniem – charakteryzował oba kraje w przeszłości.

– Stosunki polsko-węgierskie mogą powrócić na wysoki poziom, na którym znajdowały się kiedyś – stwierdził.

Premier Węgier przyjechał do Polski ze współpracownikami. Towarzyszyć mu będzie sześciu ministrów, w tym szefowie resortów kultury, transportu i spraw zagranicznych. Zapowiedział także serię spotkań z najważniejszymi polskimi politykami, w tym premierem Donaldem Tuskiem, prezydentem Karolem Nawrockim oraz marszałkami Sejmu i Senatu.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Péter Magyar w Warszawie. Zbudujmy wspólnie europejską Dolinę Krzemową

W jego ocenie relacje polsko-węgierskie mają wyjątkowy charakter na tle Europy. Wskazywał przy tym na historyczne więzi łączące oba te kraje – od losów polskich uchodźców podczas II wojny światowej po solidarność związaną z wydarzeniami po rewolucji węgierskiej z 1956 r.

Szef węgierskiego rządu przypomniał również swoje wcześniejsze prywatne pobyty w Polsce. Jak zaznaczył, niedawno odwiedził Kraków wraz z rodziną, a obecnie – już jako premier – pojawił się przy pomniku św. Jana Pawła II. Nawiązał przy tym do jednego z najbardziej znanych papieskich przesłań.

– Wielokrotnie cytowałem słowa Jana Pawła II: „Nie lękajcie się” – mówił.

Péter Magyar o Grupie Wyszehradzkiej

W czasie wizyty mają zostać poruszone kwestie współpracy regionalnej. Magyar zapowiedział działania na rzecz odbudowy i wzmocnienia Grupy Wyszehradzkiej.

Czytaj więcej

Sondaż: Polacy chcą wniosku o ekstradycję Zbigniewa Ziobry z USA

– Chcemy rewitalizować Grupę Wyszehradzką – powiedział. – Naszym celem jest wzmocnienie Grupy Wyszehradzkiej, a nawet rozszerzenie jej o inne państwa, np. Austrię – zapowiedział.

Podczas konferencji odniósł się także do bieżących kwestii politycznych, m.in. zmian personalnych w dyplomacji. Ocenił, że odwoływanie części ambasadorów po zmianach politycznych jest zjawiskiem naturalnym. Zapowiedział też rozmowy z polskimi politykami dotyczące sprawy Zbigniewa Ziobry i Marcina Romanowskiego. – Powiem polskim partnerom wszystko, co wiem na ten temat – zapewnił.