Caritas: jesteśmy gotowi na pomoc dla Ukrainy

Caritas Polska przekazuje 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritas i ogłasza zbiórkę pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”. Wśród najpilniejszych potrzeb wymienia żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej.

Publikacja: 24.02.2022 15:35

Caritas: jesteśmy gotowi na pomoc dla Ukrainy

Foto: Materiały Prasowe

Od ponad 8 lat trwa wojna na wschodzie Ukrainy, ostatnie napięcia jednak przyniosły kolejne niepokoje. Od 17 lutego odnotowano wielokrotne ostrzały prowadzone przez prorosyjskie oddziały okupacyjne, łamiące zawieszenie broni wzdłuż linii kontaktowej w obwodzie Ługańskim. 22 lutego wojska rosyjskie wkroczyły do Ukrainy - przypomina Caritas w komunikacie.

Najpilniejsze potrzeby

– Zdecydowaliśmy o natychmiastowym przekazaniu 100 tys. zł na rzecz Ukrainy. Środki zostaną przekazane Caritas Ukraina Kościoła Grekokatolickiego i Caritas-SPES Kościoła Rzymskokatolickiego na zabezpieczanie bieżących przygotowań do sytuacji kryzysowej w placówkach objętych wsparciem organizacji. Wśród najpilniejszych potrzeb jest zaopatrzenie ich w żywność, środki higieniczne, ale także zapewnienie konkretnej pomocy materialnej: zakup koców, śpiworów, materaców czy kuchni polowych. Potrzebna jest także pomoc psychologiczna dla dzieci, dla których ostatnie wydarzenia były bardzo traumatyczne. Sytuacja pozostaje bardzo dynamiczna i zakres potrzeb będzie ewoluował w czasie. Obie organizacje na bieżąco monitorują rozwój wypadków i będą określać skalę potrzebnego wsparcia, również w przypadku możliwych przesiedleń ludności z terenów zagrożonych działaniami zbrojnymi. Pozostajemy solidarni z naszym wschodnim sąsiadem i mamy nadzieję, że dalsza inwazja Rosji zostanie zatrzymana – mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Materiały Prasowe

– Jeśli dojdzie do wzrostu liczby osób uciekających przed niebezpieczeństwem, będziemy bazować na ścisłej współpracy z diecezjalnymi Caritas oraz odpowiednimi służbami. Podobnie jak w kryzysie na granicy polsko-białoruskiej, bardzo ważnym elementem ewentualnych reakcji byłaby współpraca z przygranicznymi parafiami. Caritas w Polsce przygotowuje miejsca, które mogłyby posłużyć do zakwaterowania uchodźców z Ukrainy po wcześniejszym uzgodnieniu warunków i zasad z lokalnymi wojewodami. Caritas w Polsce we współpracy z administracją państwową, deklaruje na ten moment ok. 2 000 miejsc noclegowych dla potencjalnych uchodźców z Ukrainy – dodaje Małgorzata Jarosz-Jarszewska, zastępca dyrektora Caritas Polska, odpowiedzialna za obszar pomocy krajowej. Ostatnie informacje, przekazane przez Wydział ds. Cudzoziemców Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, wskazują na brak wzmożonego ruchu migracyjnego na granicy polsko-ukraińskiej.

– Będziemy w miarę potrzeb wspierać Ukrainę na miejscu – dodaje Jarosław Bittel, zastępca dyrektora Caritas Polska, odpowiedzialny za pomoc zagraniczną. – Nasza organizacja od kilkudziesięciu lat współpracuje z Caritas Ukraina Kościoła Grekokatolickiego oraz Caritas-SPES Kościoła Rzymskokatolickiego, dlatego też w razie potrzeby będziemy pomagać za pośrednictwem tych partnerów. Trwają już działania zmierzające do ogłoszenia apelu humanitarnego w sieci Caritas, w związku z obecną sytuacją kryzysową, na który Caritas Polska gotowa jest odpowiedzieć.

We współpracy z partnerami

- Pracujemy tak jak dotychczas, nie wstrzymaliśmy działań programowych, wręcz przeciwnie – przygotowujemy m.in. programy wsparcia psychologicznego dla dzieci z naszych centrów społecznych i ośrodków. Jesteśmy świadkami tego, jak obecna sytuacja polityczna wpływa na zdrowie naszych beneficjentów: stres, brak snu, utrata pamięci i problemy z koncentracją to oznaki traumy i potrzebna jest tu wykwalifikowana pomoc. Inne wyzwania to pomoc samotnym seniorom, którzy nie mogą sami o siebie zadbać, kupić leków, jedzenia czy produktów higienicznych. Szukamy wszelkich możliwości zdobycia środków potrzebnych do realizacji naszych planów awaryjnych. Wszystkim partnerom dziękujemy za wsparcie w tym szczególnie trudnym czasie – poinformowała Tetiana Kalinichenko, przedstawicielka Caritas-SPES.

Materiały Prasowe

Niezależnie od bieżącej sytuacji, Caritas Polska wspiera Ukrainę od rozpoczęcia konfliktu w roku 2014, m.in. pomagając rodzinom uchodźców wewnętrznych z Doniecka i Krymu oraz tworząc warunki do udzielania pomocy medyczno-socjalnej. W 2021 organizacja wsparła rozwój Caritas-SPES kwotą niemal 45 tys. złotych w ramach programu Organisational Development Solidarity System sieci Caritas Europa. Kolejne 40 tys. zł Caritas Polska przekazała Caritas-SPES na dofinansowanie gabinetu socjalno-medycznego w Berdiańsku oraz na wsparcie inicjatyw edukacyjnych – świetlic środowiskowych, półkolonii dla dzieci oraz przedszkola w diecezji kijowsko-żytomierskiej.

Jak pomóc?

Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl

Wpłacając dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem UKRAINA

Wysyłając SMS pod numer 72052 o treści UKRAINA (koszt 2,46 zł z VAT).

Społeczeństwo
Sondaż: Czy Polacy obawiają się napływu imigrantów w związku z paktem migracyjnym?
Społeczeństwo
Musimy więcej myśleć o osobach starszych
Społeczeństwo
MiG-29 przekroczył barierę dźwięku koło Malborka. Pilota zawieszono
Społeczeństwo
Alimenciarze zalegają swoim dzieciom ponad 15 mld złotych
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Społeczeństwo
Projekt ustawy o ochronie ludności. Miejsce w schronie także dla ratujących życie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży