Witold Pilecki, który podczas II wojny światowej na ochotnika zgłosił się do Auschwitz, to wydobyty z niebytu bohater. Powstał o nim film, jego imieniem nazywane są ulice.

– Zaczynaliśmy w momencie, gdy był praktycznie nieznany – wspomina Michał Tyrpa, który od dziesięciu lat prowadzi akcję „Przypomnijmy o Rotmistrzu". W jej ramach jego fundacja udostępniła w internecie angielski przekład raportu Pileckiego z Auschwitz. O pamięć o rotmistrzu dbała w europarlamencie i Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Teraz Michał Tyrpa, mieszkający razem z matką Małgorzatą, może trafić na bruk. Chce tego krakowski ratusz.

Od 31 lat Tyrpa zajmuje mieszkanie, które ojciec, ówczesny żołnierz, otrzymał jako służbowe. Z czasem takie mieszkania z lokatorami weszły pod nadzór miasta. Problemy pojawiły się wskutek długów, których narobił nadużywający alkoholu ojciec. W 2006 r. zapadł wyrok o eksmisję. Ale dopiero po śmierci ojca w 2014 r. rodzina poznała wysokość zaległości – ponad 60 tys. zł.

Małgorzata Tyrpa wzięła kredyt i spłaciła dług. Urzędników to nie przekonało. 30 października rodzina odebrała wezwanie do dobrowolnego wydania lokalu w ciągu 30 dni.

Skąd upór urzędników? Wiceprezydent miasta Andrzej Kulig w liście do osób wspierających rodzinę wyjaśnia, że spłata zadłużenia jest „koniecznym, ale nie jedynym warunkiem" do odnowienia najmu. Trzeba też spełnić kryterium niskich dochodów. Poza tym zdaniem urzędników mieszkanie o wielkości 74 mkw. jest za duże na dwie osoby.

– Jesteśmy karani za to, że zaufaliśmy urzędnikom, którzy zachęcali nas do spłaty długu – mówi Michał Tyrpa. Dodaje, że w jego bloku mieszkają osoby samotne, a w ich przypadku miasto nie twierdzi, że metraż jest za duży.

– Urzędnicy powinni uwzględnić stan zdrowia pani Małgorzaty, która jest osobą niepełnosprawną i leczy się na depresję – mówi Joanna Płotnicka, psycholog pomagająca rodzinie. Podobnie uważa ponad 800 osób, które podpisały petycję o odnowienie najmu.

W sprawę włączył się ambasador w W. Brytanii Arkady Rzegocki. Interwencję obiecał prezydencki minister Wojciech Kolarski. Posłanka Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj spotkała się z rodziną, a europoseł PiS Tomasz Poręba zbiera podpisy w Brukseli. Tyrpa mówi, że jest poruszony, jednak spodziewa się, że wiosną może dojść do eksmisji.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ