Konkurs odbywa się na przedmieściach Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej. Jury na podstawie wyglądu ocenia dziesiątki tysięcy wielbłądów. Konkurs jest częścią wielkiego, corocznego festiwalu.

Główny sędzia konkursu Fawzan al-Madi tłumaczy, że wielbłądy to symbol Arabii Saudyjskiej. Stąd pomysł na zorganizowanie festiwalu.

Suma nagród w konkursach wynosi około 57 milionów dolarów. Zgłoszono ponad 30 tysięcy wielbłądów. Część właścicieli konkursu piękności postanowiła poprawić wygląd swoich zwierząt. Wielbłądom wstrzykiwali botoks m.in. w wargi, usta i szczęki. Jury zdyskwalifikowało 12 wielbłądów.

W festiwalu wzięło udział około 300 tysięcy osób. Oprócz konkursu piękności, zorganizowano również wyścigi wielbłądów i aukcje z udziałem zwierząt.

Uczestnicy wydarzenia liczą na to, że organizatorzy będą karać tych właścicieli, którzy wstrzykują botoks swoim wielbłądom. Na taki krok zdecydowano się w przypadku osób podających sterydy wielbłądom startującym w wyścigach.

Za oszukiwanie podczas wyścigów, właściciel wielbłąda może otrzymać karę w wysokości 50 tysięcy Dirhamów (około 13 tysięcy dolarów).