Kto produkuje najwięcej plastiku? Stany Zjednoczone największym trucicielem

Stany Zjednoczone są krajem, który wytwarza najwięcej na świecie odpadów plastikowych - wynika z raportu przekazanego władzom federalnym.

Publikacja: 02.12.2021 07:47

Kto produkuje najwięcej plastiku? Stany Zjednoczone największym trucicielem

Foto: AFP

USA przyczyniły się do stworzenia około 42 milionów ton metrycznych (MMT) odpadów z tworzyw sztucznych w 2016 roku. Ponad dwukrotnie więcej niż Chiny i więcej niż kraje Unii Europejskiej razem wzięte.

Średnio, każdy Amerykanin generuje 130 kilogramów plastikowych odpadów rocznie, następna na liście jest Wielka Brytania z 99 kilogramami na osobę rocznie, trzecia jest Korea Południowa z 88 kilogramami rocznie.

- Sukces cudownego wynalazku tworzyw sztucznych w XX wieku spowodował również zalew plastikowych odpadów na skalę globalną, pozornie wszędzie, gdzie spojrzymy - oceniła Margaret Spring z Monterey Bay Aquarium, która przewodniczyła komitetowi ekspertów, który opracował raport.

Czytaj więcej

Unijna dyrektywa na jednorazowe plastiki

Dodała, że globalne odpady plastikowe to "kryzys środowiskowy i społeczny", który wpłynął na społeczności śródlądowe i przybrzeżne, zanieczyścił rzeki, jeziora i plaże, nałożył obciążenia ekonomiczne na społeczności, zagroził dzikim zwierzętom i zanieczyścił wody, od których ludzie są uzależnieni pod względem żywności.

Globalna produkcja tworzyw sztucznych wzrosła z 20 milionów ton metrycznych w 1966 roku do 381 MMT w 2015 roku, co stanowi 20-krotny wzrost w ciągu pół wieku.

Początkowo uwaga poświęcona odpadom znajdującym się w morzach i oceanach, ale obecnie wiadomo, że prawie każdy plastik na lądzie może potencjalnie dotrzeć do oceanów poprzez rzeki.

Badania wykazały, że prawie tysiąc gatunków organizmów morskich jest podatnych na zaplątanie się w plastik lub połknięcie mikroplastiku, który następnie przedostaje się przez sieć pokarmową z powrotem do ludzi.

Przy obecnym tempie, ilość tworzyw sztucznych odprowadzanych do oceanu może dojść do 53 MMT rocznie do 2030 roku, mniej więcej połowę całkowitej wagi ryb złowionych z oceanach rocznie - oceniono.

W raporcie zaproponowano szereg kroków, które należy podjąć w celu rozwiązania kryzysu - pierwszym z nich jest zmniejszenie produkcji tworzyw sztucznych z tworzyw pierwotnych, na przykład poprzez ustanowienie krajowego limitu.

Społeczeństwo
Japonia: Zakaz zawierania małżeństw przez osoby tej samej płci niekonstytucyjny
Społeczeństwo
USA: 12-latek ukończył college. Otrzymał dyplom z pięciu dziedzin
Korea Płd.
Pasażer otworzył drzwi samolotu w czasie lądowania, bo chciał wysiąść
białoruś
Apelacja odrzucona, Andrzej Poczobut trafi do łagru. Polskie MSWiA zapowiada reakcję
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Społeczeństwo
Włoski sąd darował życie niedźwiedzicy. Na razie
Społeczeństwo
Napływ migrantów do Wielkiej Brytanii największy od II wojny światowej