Porozumienie ws. wypłaty premii i podwyżki wynagrodzeń pracowników sektora publicznego o 2,8 proc. w przyszłym roku, ogłosiły w poniedziałek dwa niemieckie związki zawodowe - ver.di i dbb,

Na mocy zawartego porozumienia wyższe podwyżki i dodatki za pracę w niebezpiecznych warunkach, otrzymają pracownicy profesji związanych z ochroną zdrowia. 650 euro nieopodatkowanej "premii covidowej" otrzymają praktykanci i stażyści w instytucjach publicznych.

2,8 proc.

Taką podwyżkę otrzymają w Niemczech w przyszłym roku pracownicy sektora publicznego

Porozumienie zawarto obecnie z przywódcami 15 z 16 niemieckich landów, ponieważ w Hesji podobne porozumienie zawarto już w październiku.

Zawarcie porozumienia, które obejmuje pracowników szpitali publicznych, policjantów, strażaków i urzędników, nastąpiło po serii strajków, zwłaszcza pracowników ochrony zdrowia. Porozumienie ma obowiązywać przez dwa lata.

Niemcy mierzą się obecnie z czwartą falą epidemii koronawirusa, która wywiera silną presję na system ochrony zdrowia w tym kraju. Pod koniec ubiegłego tygodnia dobowa liczba zakażeń w Niemczech zaczęła przekraczać 70 tysięcy. Liczba zgonów zakażonych w Niemczech przekroczyła w ubiegłym tygodniu 100 tysięcy.

Czytaj więcej

Niemcy: Rekordowa liczba zakażeń. Armia przewozi chorych między szpitalami