Zdjęcia ukazały się we francuskim tabloidzie "Closer" w 2012 roku. Fotografie przedstawiały księżną Kate i księcia Williama na plaży. Zrobiono je podczas ich urlopu w Luberon w południowo-wschodniej Francji.

Redaktor magazynu Laurence Pieau i wydawca Ernesto Mauri zostali w zeszłym roku ukarani grzywną w wysokości 45 tys. euro. Fotografom nakazano zapłatę 5 tys. euro grzywny, a w przypadku ponownego popełnienia przestępstwa kolejnych 5 tys. euro.

"Closer" musiał również zapłacić 100 tysięcy euro tytułem odszkodowania dla książęcej pary.

W apelacji prokuratorzy francuscy zwrócili się do sądu w Wersalu o ponowne nałożenie tych samych kar na czasopismo i jego redakcję, zwiększając jednocześnie kary dla fotografów, którzy nadal odmawiają odpowiedzialności za wykonane zdjęcia.

- Było to absolutnie niedopuszczalne naruszenie nie tylko prywatności i życia prywatnego tych dwóch osób, ale także godności kobiety - ocenił prokurator Marc Brisset-Foucault.

Sąd utrzymał w mocy grzywny wymierzone reakcji i dwóm fotografom. Obrońca jednego z mężczyzn zwrócił się o uchylenie lub obniżenie grzywien. Jego zdaniem kary były zbyt wysokie w sprawie dotyczącej naruszenia prywatności.

Podczas pierwszego procesu "Closer" argumentował, że zdjęcia były opublikowane w interesie publicznym i pokazały "pozytywny wizerunek" pary książęcej.

W liście odczytanym przed sądem w ubiegłym roku książę William napisał, że całe zdarzenie przypomniało polowanie paparazzich na jego matkę w Paryżu. Księżna Diana zginęła w 1997 roku, gdy samochodem uciekała przed fotoreporterami.