W wyborach wezmą udział osoby transseksualne, które urodziły się mężczyznami, ale czują się kobietami. – Chodzi nam o walkę z uprzedzeniami dotyczącymi osób transseksualnych – wyjaśnia Anna Grodzka, prezeska Fundacji Trans-Fuzja, która współorganizuje konkurs. – Na świecie takie imprezy odbywają się od lat. Przykładowo wybory transseksualnej miss to w Tajlandii wielka gala z udziałem celebrytów – dodaje.

Impreza odbędzie się w jednym z warszawskich klubów. W jury zasiądzie na pewno Rafalala, transseksualista znana m.in. z występów w Teatrze Polonia Krystyny Jandy.

– Nie będziemy rozdawać samochodów, ale rozmawiamy z kliniką chirurgii plastycznej i być może w zamian za reklamę zgodzi się zaoferować zwyciężczyni bon na zabieg – informuje Kim Lee, drag-queen, która poprowadzi imprezę. – Zresztą wydaje mi się, że uczestniczki nie wezmą udziału w show ze względu na nagrody. Raczej chodzi tu o przełamanie swoich wewnętrznych lęków – dodaje.

Uczestniczki zaprezentują się w stroju codziennym oraz wieczorowym, odpowiedzą też na pytania jurorów. – Pięć dziewczyn przejdzie do finału, z czego wybierzemy następnie finałową trójkę – wyjaśnia Kim Lee.

Do tej pory do udziału w konkursie zgłosiło się zaledwie kilka uczestniczek, ale organizatorzy już teraz zapowiadają kolejną edycję za rok.