Festiwal InterTony to koncert organizowany od lat przez wolontariuszy z Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, Chojnickie Centrum Kultury oraz muzyków i wolontariuszy z miast partnerskich - Emsdetten (Niemcy) i Hengelo (Holandia) - informuje strona chojnice.com. Nie wiadomo jednak, czy festiwal w ogóle się odbędzie, po tym, jak odwołany został koncert metalowej grupy Vader.

Jak twierdził portal, burmistrz Arseniusz Finster po interwencji Akcji Katolickiej wystosował prośbę do Chojnickiego Centrum Kultury o zerwanie podpisanej umowy z polskim zespołem. Finster potwierdza: "Grupa obywateli bliska kościołowi katolickiemu zwróciła się z prośbą o przeanalizowanie materiałów promocyjnych grupy Vader, które w ich mniemaniu są satanistyczne" - napisał na swojej stronie na Facebooku.

"Po przeanalizowaniu materiałów, daleki jestem od stwierdzenia, że propagują satanizm, ale wątpliwości są uzasadnione" - dodał burmistrz. "Dla przykładu okładka płyty "Before the age of chaos" – stanowczo mówię NIE jakimkolwiek obrazom, które nawołują do przemocy – niezależnie wobec jakiejkolwiek grupy społecznej/zawodowej dotyczą. Mowa nienawiści to nie tylko słowa ale także obrazy, grafiki" - zauważył.

Finster zastrzegł, że za jego decyzją "nie leży nacisk stowarzyszeń z kręgu kościoła katolickiego", tylko "wewnętrzne przekonanie po analizie ogólnodostępnych materiałów".

Odwołanie koncertu skomentowali na Facebooku także członkowie grupy Vader. "Nam po prostu brak słów, by opisać taki sposób postępowania, jaki można porównać chyba tylko do czasów stalinowskich. Kościół w Polsce po raz kolejny pokazuje, w jaki sposób postrzega wolność i widzi grzech wszędzie, tylko nie w swoich własnych murach" - czytamy w oświadczeniu.

"Fanów oraz tych wszystkich, którzy chcieli nas obejrzeć w Chojnicach zapraszam pod koniec sierpnia do pobliskiego Szczecinka. Tam widać wiara nie jest jeszcze tak zaślepiona przez żądzę władzy i cenzurę" - dodał Vader.

Burmistrz Arseniusz Finster zastrzegł, że ma liberalne poglądy, "o czym świadczy m.in. miejski program finansowania in vitro dla naszych mieszkańców". "Potrzebujemy złotego środka w naszych wzajemnych stosunkach – aby móc prowadzić dialog bez nawoływania do przemocy, obrażania uczyć innych osób" - zaapelował.

Finster jest burmistrzem Chojnic od 1998 roku. W 2002 roku startował z ramienia SLD-UP, cztery lata później - z poparciem PO. W kolejnych trzech głosowaniach stał już na czele własnego komitetu.