Nie będzie dziedziczenia z ZUS

Wbrew temu, co mówi minister finansów, przejście do ZUS nie zagwarantuje naszym bliskim, że odziedziczą pieniądze gromadzone przez nas na emeryturę.

Publikacja: 09.07.2013 02:47

Nie będzie dziedziczenia z ZUS

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Jacek Rostowski w RMF FM, nieco ponad tydzień temu, na pytanie o dziedziczenie po wprowadzonych przez rząd zmianach w systemie emerytalnym przekonywał: „Będą tak samo dziedziczone. Środki na subkoncie w ZUS, na które te środki byłyby przekazywane, są też dziedziczone".

Poszliśmy tropem tej wypowiedzi, gdyż trudno wyobrazić sobie dziedziczenie, gdy większość Polaków będzie oszczędzać wyłącznie w ZUS. W II filarze są pieniądze i można je wypłacać bliskim. W I filsarze ich nie ma. W resorcie finansów nasza prośba o wyjaśnienia wzbudziła sporą konsternację.

Najpierw Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowa ministra, w odpowiedzi na pytanie: „Jak będzie wyglądać dziedziczenie", wysłała nam opis tego, jak wygląda to teraz. Na telefoniczną prośbę odparła: „Nic więcej na ten temat nie mam do dodania. Nasi eksperci przygotowali taką odpowiedź".

Próbujemy zatem samodzielnie, z pomocą ekspertów, przeanalizować deklaracje ministra. Okazuje się, że to, o czym z taką pewnością zapewnia, jest mało prawdopodobne. Dziedziczenie zostanie okrojone albo zniknie.

Przypomnijmy, że rząd zaproponował trzy rekomendacje dotyczące tego, jak mielibyśmy oszczędzać na emeryturę. Pierwszy zakłada umorzenie obligacji, jakie znajdują się w OFE i wpłacanie do II filaru 2,9 proc. pensji, za które fundusze będą kupować wyłącznie akcje. Drugi i trzeci wariant to tzw. dobrowolność – w drugim, by zostać w OFE, trzeba będzie opłacać dodatkową składkę z własnej kieszeni, w trzecim – po prostu wybierzemy, czy chcemy być w OFE i ZUS, czy tylko w ZUS.

W wariancie nr jeden dziedziczenie ocaleje, choć zapewne w okrojonej wersji niż obecnie. Teraz na emeryturę płacimy 19,52 proc. pensji, z tego 7,3 proc jest dziedziczone (2,8 proc., które trafia do OFE, i 4,5 proc., które na tzw. subkonto w ZUS). Jeśli do OFE wpłacimy 2,9 proc. pensji, tyle zapewne podlegałoby dziedziczeniu. Podobnie może być w wariancie drugim.

Najbardziej prawdopodobny jest jednak wariant trzeci – jest dla rządu najbezpieczniejszy prawnie, opowiada się za nim Rada Gospodarcza. A w nim w ogóle o dziedziczeniu nie może być mowy. Bo jeśli w całości będziemy oszczędzać w ZUS, nie możemy dziedziczyć wirtualnych pieniędzy. Owszem, rząd obiecuje, że na subkonto w zakładzie trafi na początku to, co do tej pory zgromadziliśmy w OFE, i ta kwota będzie dziedziczona. Ale już nie kolejne pieniądze z opłacanych przez nas składek. W przypadku nowo zatrudnianych pracowników ich pieniądze wpłacane przez nich na bieżąco wyłącznie do ZUS w ogóle zatem nie będą dziedziczone.

– To, co robi rząd, to pomieszanie z poplątaniem. Obiecuje dziedziczenie z systemu repartycyjnego, a możliwe jest ono tylko w systemie kapitałowym – wskazuje Wojciech Nagel, ekspert ubezpieczeniowy BCC. – Niemożliwe jest nadanie prawa do dziedziczenia tym, którzy będą oszczędzać wyłącznie w ZUS, bo to pogłębi jego niewypłacalność – dodaje.

W podobnym tonie wypowiada się Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH. – Rząd powinien się zdecydować, jak ma wyglądać docelowy system – wskazuje. – Teraz przypomina to bardziej chaos niż przemyślaną koncepcję – mówi.

Społeczeństwo
Nie żyje Sławomir Wałęsa. Syn byłego prezydenta miał 52 lata
Społeczeństwo
Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz miał 41 lat
Społeczeństwo
Młodzi wcześniej testują z „promilami”
Społeczeństwo
Sondaż: Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w dół? Znamy zdanie Polaków
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne