Z ankiety przeprowadzonej wśród użytkowników trzech popularnych portali randkowych należących do do World Dating Company wynika, że prawie 38 proc. Polaków będzie obchodzić w tym roku Walentynki. Co trzeci ankietowany odpowiedział, że nie ma nic przeciwko obecnej formie obchodzenia tego święta. Tyle samo osób marzy o tym, aby tego dnia umówić się na randkę.

O romantycznych Walentynkach marzą przede wszystkim samotni rodzice. Tak uważa prawie 60 proc. użytkowników, którzy w pojedynkę wychowują dziecko. Prawie trzy czwarte z nich chciałoby się tego dnia wybrać na randkę. Mają nadzieję, że w ten sposób uda im się zmienić dotychczasowe życie.

- Lubimy święta, które wiążą się z pozytywnymi emocjami. A Walentynki dają taką możliwość - by okazać uczucia na przykład wobec tych, wobec których na co dzień nie mamy śmiałości. Dla niektórych jest to szansa na znalezienie czasu dla siebie nawzajem i bycie blisko – tłumaczy psycholog Anna Kędzierska.

Nie oznacza to jednak, że przeszczepione na polski grunt amerykańskie święto przestało drażnić. Na Walentynki narzeka 27 proc. użytkowników portali randkowych.

- Dla sporej części Polaków 14 lutego to raczej kulminacja akcji marketingowej w sklepach a nie ich wewnętrzne, emocjonalne, miłosne przeżycie – wyjaśnia Kędzierska.

Ankietę na stronach serwisów randkowych wypełniło 10 tys. zalogowanych na nich osób.