Tysiące ludzi zebrały się w pobliżu popularnej Alei Niepodległości i placu Taksim, na którym organizatorzy pierwotnie planowali zorganizować paradę. Została ona zabroniona przez biuro gubernatora Stambułu, ale policja pozwoliła ludziom zebrać się w pobliskiej uliczce, gdzie organizatorzy wygłosili oświadczenie ws. zakazu. Następnie funkcjonariusze wystrzelili w kierunku zebranych gaz łzawiący, aby rozproszyć tłum - relacjonuje AFP.

W pobliżu placu Taksim znajdowała się ciężko uzbrojona policja, wspierana przez armatki wodne. Inne pobliskie ulice były zamknięte przez funkcjonariuszy. W tłumie zebranych można było zobaczyć tęczowe flagi i parasole. Zebrani wznosili okrzyki „ramię w ramię przeciwko faszyzmowi” i „nie będziemy cicho”.

Ostatnia parada, która odbyła się przed zakazem w 2014 roku, przyciągnęła dziesiątki tysięcy uczestników jednego z największych wydarzeń LGBT w tym w większości muzułmańskim regionie. Chociaż homoseksualizm jest legalny przez cały okres współczesnej Turcji, osoby LGBT mówią o regularnym ich nękaniu.