Od lat 30-tych łaźnia, znajdująca się w dzielnicy Ribersborg, umożliwia korzystającym z niej kąpanie się bez żadnego okrycia ciała - przy czym kobiety i mężczyźni korzystają z osobnych pomieszczeń.

To ostatnie ma się jednak częściowo zmienić - rada miasta zdecydowała bowiem, że przez jeden dzień w miesiącu łaźnia powinna być koedukacyjna.

To odpowiedź na postulat radnej Partii Lewicy Hanny Thomé i przedstawicielki Inicjatywy Feministycznej Lindy Hiltmann, które uznały, że obecne regulacje zniechęcają do korzystania z łaźni osoby transpłciowe.

W związku z tym od 2018 roku firma, która będzie prowadzić łaźnię, będzie musiała wybranego dnia miesiąca zapewnić klientom swobodę w wyborze szatni, z której będą korzystać, a także umożliwić damsko-męskie kąpiele w strojach Adama i Ewy.

Dyrektor departamentu odpowiedzialnego za łaźnie publiczne, Johan Hermansson podkreślił, że rada miasta będzie wymagać od firmy prowadzącej łaźnię, by ta zadbała o zatrudnienie "personelu mającego odpowiedni poziom wiedzy" w związku ze zmianą zasad jej funkcjonowania.

- Łaźnia w Ribersborg jest ważną częścią Malmoe. To bardzo ważne, by nie zamykać jej drzwi przed osobami, które nie identyfikują się jednoznacznie płciowo - wyjaśniła radna Thomé.