Z wyników sondażu wynika, że 62 proc. ankietowanych jest za całkowitym zakazem, a 23 proc. respondentów uważa, że muzułmanki nadal mogą nosić burki i hidżaby w miejscach publicznych. Zdania w tej sprawie nie ma 12 proc. osób.

Dyskusja w sprawie ubioru zasłaniającego część lub całą twarz trwa w Danii od kilku lat. Populistyczna duńska Partia Ludowa wystąpi z projektem wprowadzenia zakazu już podczas inauguracyjnej sesji parlamentu. Projekt przewiduje, że złamanie zakazu może oznaczać nawet karę więzienia.

Rzecznik prasowy partii powiedział w rozmowie z duńskimi mediami, że wynik przeprowadzonego sondażu tylko utwierdza członków jego partii, że obywatele chcą wprowadzenia takiego zakazu. Partia Ludowa liczy, że projekt zostanie poparty przez inne partie.

Krytycy tego pomysłu uważają, że rozwiązanie to doprowadzi do dalszego izolowania się muzułmańskich kobiet od reszty społeczeństwa.

Sondaż na zlecenie Danmarks Radio przeprowadziła w dniach 13-19 września firma Epinion na próbie ponad tysiąca dorosłych osób.