Na jednorazowe premie w wysokości 0d 3,5 tys. do 5 tys. zł dla szefów Straży Granicznej przeznaczono 120 tys. - za, jak brzmi uzasadnienie: "realizację dodatkowych zadań oraz za walkę z epidemią".

Wśród szeregowych funkcjonariuszy na nagrody zasłużyło mniej niż 10 proc. z nich. W związku z kryzysem i zamrożeniem funduszu nagród  premie przyznawano w wyjątkowych przypadkach, a ich maksymalna wysokość nie przekroczyła 1,5 tys. zł na osobę.

Straż Graniczna poinformowała, że w tym roku na premie wygospodarowano 4 mln zł. W ubiegłym ta kwota sięgała 46 mln zł.

Kilka dni temu RMF FM przekazało, że mimo zamrożenia funduszy nagrody otrzymali również policjanci - i również przede wszystkim szefostwo. 

Na przykład szefowie Komendy Głównej - komendant i jego zastępcy - otrzymali premie kwartalne. Komendant w wysokości powyżej 15 tys. zł, jego zastępcy - 15 tys., a dyrektorzy biur po 4 tys.

Jeśli chodzi o komendy wojewódzkie, komendantom, ich zastępcom  i  naczelnikom podwyższono dodatki funkcyjne za I kwartał 2021. W przypadku komendantów oznacza to jednorazowe wypłaty powyżej 10 tys., w pozostałych przypadkach - od 4,5 tys. w górę.

Odpowiadając na pytania o premie dla policjantów Komenda Główna wyjaśniła, że w tym roku premie nie były wypłacane, a kwoty, które otrzymali policjanci to środki przesunięte w celu "nagradzania policjantów za wzorowe wykonywanie obowiązków - przede wszystkim bohaterskie postawy związane z ratowaniem zdrowia i życia".

Komendant Główny uruchomił również pulę na "system motywacyjny" dla policjantów. To 30 mln zł zaoszczędzone z istniejących w policji wakatów.