Konsekwencją profesjonalizacji sił zbrojnych i zmian w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E2E9EA2EBF01DBE82C8F043C41F06614?id=175560]ustawie o powszechnym obowiązku obrony[/link] muszą być zmiany w kwestiach związanych z tytułem podchorążego, w szczególności jego nabywania i utraty.
Projekt rozporządzenia ministra obrony narodowej w sprawie tytułów wojskowych żołnierzy w czynnej służbie wojskowej wprowadza możliwość nabywania przez żołnierzy niezawodowych, w tym żołnierzy rezerwy kształconych na potrzeby poszczególnych korpusów kadry, tytułu podchorążego i kadeta.
Zniknie tytuł elewa, który obecnie przysługuje, na podstawie odrębnych przepisów, żołnierzom pełniącym czynną służbę wojskową w charakterze kandydatów na szeregowych zawodowych oraz żołnierzom służby przygotowawczej kształconym na potrzeby korpusu szeregowych w ośrodkach szkolenia. W dotychczasowych przepisach nie występował bowiem tytuł kadeta, który teraz będzie przysługiwał zarówno kandydatom na żołnierzy zawodowych i żołnierzom służby przygotowawczej kształconym w szkołach podoficerskich, jak i pozostałym żołnierzom w służbie czynnej kształconym na podoficerów.
Projekt wprowadza również możliwość używania tytułu kadeta po zwolnieniu z czynnej służby wojskowej do czasu mianowania na pierwszy stopień oficerski. Nowe rozwiązania zakładają zachowanie tytułu podchorążego nabytego na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów. Tytuł podchorążego może być używany przez żołnierzy w stopniach wojskowych szeregowych i podoficerów, a tytuł kadeta przez żołnierzy w stopniach wojskowych szeregowych.
[i]etap legislacyjny: projekt skierowany do konsultacji międzyresortowych[/i]