Definicja budowli i podatek od garaży: ministerstwo szykuje zmiany

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zdefiniowaniem pojęcia „budowla” na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Resort chce także doprecyzować zasady opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach wielomieszkaniowych.

Wydatki z budżetu obywatelskiego

Czy w ramach środków na budżet obywatelski możliwe jest wydzielenie odrębnej puli środków na realizację projektów zgłaszanych przez placówki oświatowe np. szkoły oraz samorządowe żłobki – pyta radna.

Szanse pozyskania dotacji dla południowego Bałtyku

Od cyfryzacji regionu, przez wspieranie innowacji, po dbałość o środowisko naturalne i stawianie na turystykę – takie cele mają konkursy w programie „Południowy Bałtyk” w czterech jego priorytetach i w siedmiu działaniach.

Bon na start dla bezrobotnego jest zwolniony z PIT

Urząd pracy nie musi pobierać podatku od świadczeń dla bezrobotnych, które mają zachęcić ich do podjęcia i utrzymania pracy.

Rozdzielanie zapytań ofertowych to klucz do cyberbezpieczeństwa samorządów

Jednostki samorządu terytorialnego (JST) powinny dążyć do tego, aby proces wyboru dostawców był jak najbardziej transparentny i zgodny z zasadami cyberbezpieczeństwa, które staje się jednym z fundamentów efektywnego i bezpiecznego zarządzania.

Opłaty dodatkowe za zagubienie kluczy na basen są opodatkowane VAT

MOSiR, który pobiera od klientów opłaty za nieregulaminowe korzystanie z pływalni lub sali fitness, powinien traktować te kwoty jako element wynagrodzenia za świadczenie usług wstępu do tych obiektów i doliczać je do podstawy opodatkowania VAT.

Prezydent nie może wkraczać w kompetencje rady miasta

Jeżeli organ wykonawczy uzyskał od organu stanowiącego prawo do określenia jedynie stawki opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, to nie mógł wydać zarządzenia określającego okres, za jaki ma ona być pobierana. WSA wydał wyrok ws. wkraczania prezydenta w kompetencje rady miasta.

Sprzedaż energii jest dostawą towarów

Wprowadzenie przez gminę do sieci prądu, który zostanie wyprodukowany w instalacji wytworzonej w ramach projektu dotyczącego szkoły, będzie stanowiło odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT.

Kto odpowiada za usunięcie ciał martwych zwierząt

Opieka nad żywymi zwierzętami spoczywa na gminach. Aby jednak uniknąć kosztów, chętnie zrzucają one swoje obowiązki na ośrodki rehabilitacji zwierząt. Kto odpowiada za usunięcie ciał martwych zwierząt?

Sfałszowanie podpisu powoduje nieważność umowy

W przypadku uznania, że umowa w sprawie dotacji na wsparcie realizacji zadania publicznego nie została skutecznie zawarta, istnieje podstawa do orzeczenia zwrotu otrzymanej kwoty.

Refundacja kosztów przez dzierżawcę

Jeśli właściciel gruntu „przerzuci” na dzierżawcę obowiązek zapłaty podatku od nieruchomości, to powinien zwiększyć podstawę opodatkowania wykazaną na fakturze z tytułu usługi dzierżawy.

Dotacje pomogą zagospodarować zdegradowane obszary i obiekty

Jeszcze tylko do 15 marca małopolskie samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie projektów. Te mogą dotyczyć m.in. planowania w zakresie postępowań na terenach zniszczonych.

Osiem miliardów złotych na rozwój transportu miejskiego

Ta kwota zostanie podzielona pomiędzy miasta wojewódzkie, które będą u siebie rozwijać ekologiczne środki transportu i zwiększać atrakcyjność komunikacji publicznej.

Lubelskie szkoły zawodowe dostaną dofinansowanie

Pieniądze pozwolą uatrakcyjnić programy zajęć szkół zawodowych i przybliżyć je do potrzeb rynku pracy poprzez współpracę z pracodawcami i ich organizacjami. Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane do 29 marca.

Ochrona rodzimych gatunków i przywracanie ich środowisku

Do końca kwietnia śląskie samorządy, a także organizacje pozarządowe i społeczne mogą ubiegać się o pieniądze na ochronę przyrody i bioróżnorodności.

Jakie są instrumenty zarządzania wodą

System opłat za usługi wodne został, w duchu Ramowej Dyrektywy Wodnej, oparty na zasadzie zwrotu kosztów usług wodnych oraz zasadzie, że „zanieczyszczający płaci”.

Praw zmotoryzowanych mieszkańców nie można różnicować

Pozbawienie prawa do niższej opłaty w strefie płatnego parkowania mieszkańców, którzy użytkują samochody na podstawie umowy najmu lub użyczenia to dyskryminacja.

Unowocześnienie dróg wojewódzkich i lepsze zarządzanie ruchem

Zarząd województwa małopolskiego ogłosił dwa nabory wniosków do działań „Drogi regionalne” , w których samo województwo pozostaje głównym wnioskodawcą, do współpracy zaprasza jednak także inne podmioty.