Złagodzenie rygorów w dostępie do broni a rozwój strzelectwa sportowego

Mimo ministerialnych zapowiedzi złagodzenia rygorów w dostępie do broni i amunicji nowe przepisy wciąż mogą zagrozić rozwojowi strzelectwa sportowego.

Aktualizacja: 20.08.2018 13:52 Publikacja: 20.08.2018 07:43

Złagodzenie rygorów w dostępie do broni a rozwój strzelectwa sportowego

Foto: Fotolia.com

Nie ustaje dyskusja wokół projektowanych zmian w ustawie o broni i amunicji. Po protestach środowisk strzelców sportowych przeciwko wprowadzaniu ich zdaniem nadmiernych rygorów Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło komunikat zapowiadający odstąpienie od niektórych nowych wymogów. Okazuje się jednak, że ten krok nie zadowolił zainteresowanych. Redakcja „Rzeczpospolitej" otrzymała od nich wiele sygnałów w tej sprawie.

Według komunikatu MSWiA minister Joachim Brudziński polecił, by planowany zakaz posiadania magazynków o pojemności powyżej 10 nabojów ograniczyć tylko do broni strzeleckiej typu B. Ta kategoria to broń samopowtarzalna, ale nie strzelająca seriami. Tymczasem osoby cywilne w ogóle nie mogą posiadać broni typu A (np. kałasznikowów strzelających seriami), a do innych kategorii broni w ogóle nie ma takich magazynków. – Zapowiedź MSWiA nic zatem nie zmienia – ocenia Łukasz Wąsikowski, strzelec sportowy i kolekcjoner broni. Zwraca on uwagę, że w ten sposób może dojść do zniszczenia strzelectwa sportowego, które przecież przynosi wymierne dochody budżetowi. – Amunicja strzelecka kosztuje przecież sporo, jest obciążona VAT, a podczas zawodów zużywamy jej całe tony – podkreśla ekspert.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr