Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 20 czerwca 2018 r., sygn. I SA/Sz 380/18.
Wniosek o interpretację
Gmina wystąpiła o udzielenie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że w celu realizacji zadań własnych z zakresu edukacji publicznej oraz na podstawie ustawy o systemie oświaty tworzy jednostki budżetowe: przedszkola, szkoły, internaty i bursy szkolne oraz inne jednostki oświatowe. W jednostkach oświatowych obligatoryjnie działają rady rodziców.
Czytaj także: Urzędy skarbowe wzywają rady rodziców do składania CIT-8
Rada rodziców jest organem autonomicznym – dyrektor placówki oświatowej oraz rada pedagogiczna nie mogą wpływać na jej skład, strukturę ani na podejmowane przez radę decyzje. W celu wspierania działalności statutowej jednostki oświatowej rada rodziców może gromadzić fundusze. Zgromadzone środki wydatkowane są na cele dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze na rzecz uczniów jednostki oświatowej (organizacja wyjść na imprezy kulturalne, naukowe i edukacyjne, organizacja konkursów i akademii, zakup nagród dla uczniów za osiągnięcia w nauce i wyniki sportowe, zakup przyborów naukowych, dydaktycznych, piśmienniczych i plastycznych oraz dodatkowego wyposażenia sal lekcyjnych), przy czym o przekazaniu konkretnych środków na konkretne zadania rada rodziców decyduje we własnym zakresie i na podstawie własnego uznania.
Rada rodziców dysponuje zwykle własnym rachunkiem bankowym, odrębnym od rachunku jednostki oświatowej, a wszelkie przepływy finansowe (wpłaty i wydatki) rady nie są uwzględniane w sprawozdaniach finansowych tej jednostki. Gmina zapytała czy czynności wykonywane przez rady rodziców działające przy jednostkach organizacyjnych (oświatowych) gminy powinny być wykazywane w skonsolidowanych deklaracjach składanych przez gminę jako scentralizowanego podatnika VAT. Sama stanęła na stanowisku, że czynności takie nie powinny być wykazywane w deklaracjach VAT gminy. Argumentowała, że fundusze rady nie stanowią środków publicznych, a gmina nie ma żadnego wpływu na ich gromadzenie i wydatkowanie, jak również, że zadania realizowane przez rady, ponieważ nie mają charakteru zarobkowego, nie stanowią działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.