Organ powinien doręczać pisma każdej ze stron

W przypadku małżonków będących stronami postępowania, każdej z tych osób przysługują odrębne uprawnienia. Nie można przesłać małżonkom jednego, wspólnego egzemplarza korespondencji.

Publikacja: 04.09.2018 05:20

Organ powinien doręczać pisma każdej ze stron

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek

- Postępowanie zostało wszczęte na żądanie obojga małżonków, ale żadne z nich nie upoważniło drugiego do odbioru pism. Czy można przesłać im jeden egzemplarz decyzji, w której oboje są wskazani jako strony, na wspólny adres?

Nie.

Czytaj także: Kiedy pismo można nazwać decyzją albo postanowieniem

Z art. 40 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) wynika obowiązek doręczania pism stronie. Jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, pisma doręcza się pełnomocnikowi (art. 40 § 2 k.p.a.). Także w sprawie wszczętej na skutek podania złożonego przez dwie lub więcej stron pisma doręcza się wszystkim stronom, chyba że w podaniu wskazały jedną jako z nich upoważnioną do odbioru pism (art. 40 § 3 k.p.a.).

W orzecznictwie podkreśla się, że przymiot strony postępowania ma indywidualny charakter, gdyż jest wyprowadzany z indywidualnej zdolności procesowej każdego podmiotu będącego uczestnikiem postępowania. Pisma kierowane do strony powinny być więc imienne, czyli wskazywać stronę jako indywidualnie określonego adresata (por. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 19 lipca 2018 r., sygn. II SA/Bk 515/16, LEX nr 2525226). W przypadku małżeństwa stronami są oboje małżonkowie i każdej z tych osób przysługują odrębnie uprawnienia przewidziane w k.p.a.

Podkreśla się, że zbiorcze doręczanie pism o charakterze urzędowym nie jest znane polskiemu prawu i to nie tylko z uwagi na tajemnicę korespondencji, ale także ze względu na konieczność precyzyjnego i zindywidualizowanego określenia terminu dostarczenia pisma każdej stronie, od czego uzależniona jest m.in. możliwość kwestionowania rozstrzygnięć organów w toku instancji. Każdej ze stron postępowania trzeba doręczyć decyzję w indywidualny sposób (por. m.in. wyrok WSA w Gdańsku z 4 stycznia 2017 r., sygn. II SA/Gd 416/16, LEX nr 2195490). Doręczenie orzeczenia w jednej kopercie obojgu małżonkom naruszałoby art. 40 § 1 i 3 k.p.a. (por. m.in. wyrok WSA w Warszawie z 28 listopada 2017 r., sygn. VII SA/Wa 357/17, LEX nr 2430706).

W orzecznictwie wyrażany jest pogląd, że doręczenie przesyłki zaadresowanej wspólnie do obojga małżonków do rąk jednego z nich powinno być uznane za skuteczne także wobec drugiego małżonka, jeżeli nie kwestionuje on i nie podważa takiego sposobu doręczenia (por. m.in. wyrok WSA we Wrocławiu z 10 stycznia 2018 r., sygn. II SA/Wr 721/17, LEX nr 2445178). Zwraca się jednak także uwagę, że w razie przesłania dwojgu adresatom jednego egzemplarza pisma, odbierający nie ma możliwości przekazania przesyłki drugiemu adresatowi. Może on tylko umożliwić drugiemu adresatowi zapoznanie się z treścią pisma, co nie jest równoznaczne z doręczeniem pisma drugiemu adresatowi (por. m.in. wyrok WSA w Warszawie z 17 października 2007 r., sygn. VIII SA/Wa 470/07, LEX nr 392785). ?

Anna Puszkarska, radca prawny

Podstawa prawna: art. 40 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm.)

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr