- Postępowanie zostało wszczęte na żądanie obojga małżonków, ale żadne z nich nie upoważniło drugiego do odbioru pism. Czy można przesłać im jeden egzemplarz decyzji, w której oboje są wskazani jako strony, na wspólny adres?
Nie.
Czytaj także: Kiedy pismo można nazwać decyzją albo postanowieniem
Z art. 40 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) wynika obowiązek doręczania pism stronie. Jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, pisma doręcza się pełnomocnikowi (art. 40 § 2 k.p.a.). Także w sprawie wszczętej na skutek podania złożonego przez dwie lub więcej stron pisma doręcza się wszystkim stronom, chyba że w podaniu wskazały jedną jako z nich upoważnioną do odbioru pism (art. 40 § 3 k.p.a.).
W orzecznictwie podkreśla się, że przymiot strony postępowania ma indywidualny charakter, gdyż jest wyprowadzany z indywidualnej zdolności procesowej każdego podmiotu będącego uczestnikiem postępowania. Pisma kierowane do strony powinny być więc imienne, czyli wskazywać stronę jako indywidualnie określonego adresata (por. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 19 lipca 2018 r., sygn. II SA/Bk 515/16, LEX nr 2525226). W przypadku małżeństwa stronami są oboje małżonkowie i każdej z tych osób przysługują odrębnie uprawnienia przewidziane w k.p.a.