Czy gminy mogą zrzeszać się z innymi jednostkami samorządowymi

W celu wspierania idei samorządu terytorialnego i obrony wspólnych interesów gminy mogą tworzyć stowarzyszenia. Przy czym ich członkami mogą być także powiaty i województwa. Nadzór nad działalnością stowarzyszenia gmin należy do wojewody.

Publikacja: 11.09.2018 08:21

Czy gminy mogą zrzeszać się z innymi jednostkami samorządowymi

Foto: 123RF

Rada gminy chce podjąć uchwałę o przystąpieniu gminy do stowarzyszenia założonego przez osoby fizyczne, realizującego cele z zakresu ochrony środowiska, jako członek wspierający. Czy będzie to zgodne z przepisami?

W orzecznictwie podnosi się, że gmina nie może przystąpić do takiego stowarzyszenia. Zgodnie z art. 84 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.), w celu wspierania idei samorządu terytorialnego oraz obrony wspólnych interesów, gminy mogą tworzyć stowarzyszenia, w tym również z powiatami i województwami. W orzecznictwie wyrażany jest pogląd, że przepis ten wyklucza możliwość przystąpienia gminy jako członka wspierającego do stowarzyszenia działającego na podstawie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach (dalej u.p.s.) i niemającego charakteru stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Podkreśla się, że do gminy, jako podmiotu władzy publicznej, nie można stosować reguły stanowiącej, że to, co nie jest zakazane, jest dozwolone. Przeciwnie, gminę obowiązuje reguła tylko takiego zachowania, które jest wyraźnie dozwolone prawem. W art. 84 ust. 1 u.s.g. ustawodawca ograniczył dopuszczalność zrzeszania się gmin do zrzeszania się z innymi jednostkami samorządowymi, w celach określonych w tym przepisie (por. m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 25 stycznia 2006 r., sygn. II SA/Rz 524/05, LEX nr 296015).

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo