Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dyrektor KIS) w interpretacji z 9 stycznia 2019 r. (sygn. 0115-KDIT1-2.4012.872. 2018.1.AD) rozstrzygnął kwestie wysokości stawki podatku obowiązującej dla czynności wniesienia aportem oczyszczalni ścieków do spółki, prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego związanego z jej modernizacją oraz sposobu dokonania tego odliczenia.
Czytaj także: VAT a przeniesienie własności gruntu przez województwo na spółkę - wyrok NSA
Do końca 2017 r. w ramach struktury organizacyjnej gminy funkcjonował samorządowy zakład budżetowy, którego przedmiotem działalności było wykonywanie zadań własnych gminy wynikających z ustawy o samorządzie gminnym, w tym w szczególności zadań z zakresu m.in. uzdatniania i dostarczania wody oraz usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych.
Do realizacji powyższych zadań zakładowi powierzona została infrastruktura wodociągowa i kanalizacyjna. Zakład odpłatnie wykonywał zlecone mu zadania, pokrywając koszty swojej działalności między innymi z przychodów własnych uzyskiwanych z tytułu realizacji tych zadań, w tym z pobieranych opłat za dostarczoną wodę i odprowadzone ścieki oraz działalności cmentarnej. Gmina z dniem 31 grudnia 2017 r. dokonała przekształcenia zakładu w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i jest jej jedynym udziałowcem.
Gmina jest obecnie w trakcie realizacji inwestycji dofinansowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach której ulepszona zostanie gminna oczyszczalnia ścieków. Wartość inwestycji przekroczy 15 tys. zł, jak również całkowita wartość wydatków na ulepszenie oczyszczalni przekroczy 30 proc. wartości początkowej obiektu. Pierwsze wydatki inwestycyjne związane z powyższym projektem zostały poniesione przez gminę już w 2015 r., tj. jeszcze przed powstaniem spółki gminnej.