Rządowy projekt ustawy wprowadzającej zmiany kompetencyjne w administracji publicznej w województwie Sejm rozpatrzy jeszcze dzisiaj. Projekt przewiduje, że sejmik i marszałek w województwie przejmą od wojewody wiele konkretnych uprawnień. Np. to sejmik aktem prawa miejscowego będzie w uzasadnionych wypadkach skracał okresy polowań, zezwalał na połów ryb w okresach ochronnych, wprowadzał zakaz utrzymywania pszczół, ustalał obszar ograniczonego użytkowania wokół obiektów jądrowych i innych mogących znacząco wpływać na środowisko.

Z kolei marszałek województwa ma np. wydawać zezwolenia naprowadzenie praktyki psychologicznej, organizować egzaminy na pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, oceniać spełnianie przez obiekty hotelarskie wymagań niezbędnych do zaszeregowania do określonego rodzaju i kategorii, określać areał upraw konopi włóknistych i maku. Przejmie także wiele zadań związanych z recyklingiem pojazdów wycofanych z eksploatacji, m.in. wydawanie decyzji związanych z prowadzeniem stacji demontażu.

W sumie projekt zakłada zmiany w14 ustawach. Ma także ustalić, że pracownicy wykonujący przejmowane zadania staną się z mocy prawa pracownikami urzędu marszałkowskiego, o czym powinni zostać powiadomieni do 31 maja. Urzędnik służby cywilnej, który nie wyrazi zgody na przejście (tak jak urzędnik państwowy mianowany), musi o tym poinformować w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia. Zastosowane wobec niego będą wówczas przepisy ustaw regulujących ich status mówiące o przeniesieniu na inne stanowisko w tym samym lub innym urzędzie.

Zgodnie z tą koncepcją kompetencje wojewody sprowadzać się mają do nadzoru nad jednostkami samorządu terytorialnego oraz zwierzchnictwa nad zespoloną administracją rządową. Do niego należeć też będą zadania związane ze strategicznymi interesami państwa, bezpieczeństwem i porządkiem publicznym.

Projekt zakłada, że ustawa wejdzie wżycie 1 lipca.