Dotyczy to również pracowników wojewódzkich zespołów polityki zdrowotnej oraz urzędników zajmujących się ochroną środowiska. Zmiany przewidują cztery nowe rozporządzenia. Wszystkie weszły w życie 14 maja 2008 r., ale z mocą wsteczną od 1 stycznia 2008 r. Oznacza to, że uprawnieni, którym przełożony przyzna wyższe uposażenia, dostaną wyrównania. Wyjątek dotyczy dodatków specjalnych; przepisy go gwarantujące obowiązują od 1 czerwca 2008 r.
Minimalne widełki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników szkół niebędących nauczycielami poszły w górę o 23,5 – 27,5 proc., a maksymalne o ok. 38 proc. W jednostkach organizacyjnych te ostatnie są wyższe o 31 proc., a minimalne o 23 – 40 proc. Nie oznacza to jednak, że pracownicy szkół niebędący nauczycielami dostaną wyższe pensje. Zmieniono im jedynie siatkę płac, a o faktycznych podwyżkach zadecyduje przełożony w ramach posiadanych środków finansowych. W praktyce żaden z pracowników może nie dostać podwyżki. Co gorsza, nowe przepisy odbierają im niektóre materialne przywileje obowiązujące dotychczas. Chodzi np. o zryczałtowane wynagrodzenie dla kierowcy samochodu osobowego oraz dodatek za prowadzenie pojazdu z przyczepą i za powierzone dodatkowe czynności niewchodzące w zakres normalnych obowiązków. Dodatku nie dostanie też robotnik warsztatów szkolnych szkół zawodowych, któremu powierzono obowiązki brygadzisty. Nie będzie też dodatku za znajomość języków obcych i pracę w warunkach uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia. Ich dotychczasowe wynagrodzenia nie ulegną jednak obniżeniu z tego powodu, gdyż rozporządzenia przewidują takie gwarancje. Wprowadzają ponadto nowy dodatek specjalny za zwiększenie obowiązków służbowych, powierzenie dodatkowych zadań lub ze względu na rodzaj pracy. Jego wysokość nie przekroczy 40 proc. sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Pracownicy obsługi szkoły stracą jednak prawo do korzystania ze służbowych mieszkań. Zatrudnieni w placówkach oświatowych niebędący nauczycielami zachowają natomiast dodatek funkcyjny, za wysługę lat, za pracę w porze nocnej oraz inne świadczenia, jak nagroda jubileuszowa czy odprawa emerytalno-rentowa.
Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników Ochotniczych Hufców Pracy i ośrodków studiów wschodnich wzrosły o 43 – 106 proc., a maksymalne o 27 – 50 proc.
Nową, a po zmianach wspólną siatkę płac mają również szeregowi pracownicy:
- Ochotniczych Hufców Pracy (OHP),