Przewodniczącego rady gminy powołuje i odwołuje rada. Zasady powoływania i odwoływania radnych z tej funkcji określone zostały w art. 19 ustawy o samorządzie gminnym. Wybór radnego na to stanowisko następuje w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów, w obecności połowy ustawowego składu rady (np. w gminach do 20 tys. mieszkańców konieczna będzie obecność ośmiu radnych). Ustawodawca nie określił, kto może zgłaszać kandydatów na to stanowisko, należy zatem przyjąć, że określenie podmiotów posiadających inicjatywę uchwałodawczą w tej sprawie należy do statutu gminy. Powinien on również dookreślać liczbę wiceprzewodniczących, albowiem ustawodawca ograniczył się do zapisania, że rada gminy wybiera od jednego do trzech.
O ile wskazanie podmiotów posiadających prawo do zgłaszania kandydatów na stanowisko przewodniczącego (wiceprzewodniczących) rady jest materią statutową, o tyle – zgodnie z art. 19 ust. 4 gminnej ustawy ustrojowej – z wnioskiem o ich odwołanie wystąpić mogą tylko radni. Ponadto do skutecznego złożenia wniosku ustawodawca wymaga, aby stanowili oni co najmniej jedną czwartą składu rady. Odwołanie przewodniczącego (wiceprzewodniczących) rady odbywa się w trybie właściwym dla ich wyboru.
[srodtytul]Uzupełnienie składu organu rady[/srodtytul]
Ustawodawca nie określił skutków odwołania przewodniczącego rady, w szczególności terminu, w którym odwołanie staje się skuteczne. Należy zatem stwierdzić, że [b]odwołanie następuje w dacie określonej w uchwale, a gdy data taka nie została ustalona – z dniem wejścia w życie uchwały.[/b] Jeżeli uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, to odwołanie następuje wraz z zamknięciem sesji. Zaznaczyć należy, że odwołanie przewodniczącego powoduje wakat w składzie organów rady, który wymaga uzupełnienia. Jeżeli wyboru nie dokonano na tej samej sesji, na której nastąpiło odwołanie przewodniczącego, to wybór nowego powinien nastąpić na sesji najbliższej.
W razie odwołania wiceprzewodniczącego rady obowiązek wyboru nowego istnieje co do zasady jedynie w dwóch sytuacjach: jeżeli odwołano wszystkich wiceprzewodniczących, to musi zostać wybrany przynajmniej jeden nowy. Jeżeli statut gminy określa stałą liczbę przewodniczących, to należy uzupełnić ich liczbę. Gdy statut gminy nie określa liczby wiceprzewodniczących, a rada nie zadecydowała o odwołaniu wszystkich (np. został jeden), to nie ma konieczności przeprowadzania wyborów na to stanowisko.