Stosunek pracy z urzędnikiem samorządowym może być nawiązany na czas określony lub nieokreślony. Na czas nieokreślony można takiego pracownika zatrudnić na zastępstwo. W takiej sytuacji umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu nieobecności zastępowanego pracownika.
[srodtytul]Niezaliczony egzamin[/srodtytul]
Na czas określony zatrudnia się również osoby podejmujące po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym (kierowniczym urzędniczym). Ten stosunek pracy z nowym urzędnikiem nawiązuje się na okres nie dłuższy niż sześć miesięcy. Ustawodawca zastrzegł przy tym możliwość wcześniejszego jego rozwiązania za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Taka sytuacja będzie miała miejsce, np. gdy osoba zatrudniona po raz pierwszy na stanowisku urzędniczym nie osiągnie pozytywnego wyniku z egzaminu kończącego służbę przygotowawczą.
Natomiast, zgodnie z art. 18 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=838E63CB170D225FCC11658EFD099EA3?id=292862]ustawy o pracownikach samorządowych[/link], odmowa złożenia ślubowania przez urzędnika samorządowego powoduje wygaśnięcie jego stosunku pracy. W takiej sytuacji nie biegną okresy wypowiedzenia, a stosunek pracy kończy się z chwilą, w której pracownik odmówił złożenia ślubowania.
[srodtytul]Negatywna ocena[/srodtytul]