Chodzi tu przede wszystkim o zastępców wójta (burmistrza, prezydenta miasta), a także o skarbników gmin, powiatów i województw samorządowych. To bowiem na tych stanowiskach powołanie jest podstawą zatrudnienia. Stanowi o tym wprost art. 4 ust. 1 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=84381FD4DAAE3D9A9F357CF1FEE54DC1?id=292862]ustawy z 21 listopada 2008 r.[/link]
[srodtytul]Stosownie do stanowiska i kwalifikacji[/srodtytul]
Ustawa o pracownikach samorządowych w art. 36 stanowi, że osobom zatrudnionym w lokalnej administracji przysługuje wynagrodzenie stosowne do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji (ust. 1). Przyznaje wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) prawo do zasiłku specjalnego – jest to dla tej kategorii pracowników samorządowych obligatoryjny i stały składnik wynagrodzenia. Ponadto w ust. 5 przewiduje możliwość przyznania dodatku specjalnego innym pracownikom samorządowym. Gminny [b]urzędnik może go otrzymać z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań.[/b] Z przepisu wynika, że dodatek taki może być przyznany każdemu pracownikowi, a więc także zastępcy wójta (burmistrza, prezydenta miasta) czy skarbnikowi.
Okazuje się jednak, że dodatek ten przysługuje tej kategorii pracowników tylko w teorii. Nie ma bowiem odpowiednich przepisów wykonawczych, które regulowałyby zasady jego przyznawania.
[srodtytul]Tak jest obecnie...[/srodtytul]