[b]Nie.[/b] Na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 129 załącznika nr 3 do ustawy o VAT dostawy sprzętu przewozowo-samochodowego, w tym pożarniczych samochodów specjalnych i specjalistycznych (gaśniczych, rozpoznawczych, drabin samochodowych, technicznych, chemicznych, ekologicznych, dźwigów i podnośników, cystern, sanitarek) oraz fabrycznie wykonanych i oznakowanych pojazdów straży pożarnej opodatkowane są obniżoną stawką 7 proc. Jak jednak wynika z art. 41 ust. 10 ustawy o VAT, obniżoną stawkę 7 proc. stosuje się w przypadku dostaw towarów wymienionych w poz. 129 – 134 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej.
[b]Jak wyjaśnił naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie w postanowieniu z 26 stycznia 2006 r. (PP/443-111/05/06[/b]), oznacza to, że „ustawodawca posłużył się zarówno odesłaniem podmiotowym, jak również przedmiotowym w kwestii stosowania preferencyjnej stawki podatku od towarów i usług z tytułu dostawy towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej. Istotna pozostaje bowiem okoliczność, jaki podmiot będzie rzeczywistym nabywcą towarów i jaki jest cel dokonanego nabycia. Zachowany zatem być musi wymóg, aby dostawa towarów dokonana była wyłącznie na rzecz zorganizowanej jednostki ochrony przeciwpożarowej i służyła celom ochrony przeciwpożarowej”.
[b]Podobne stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 26 lutego 2008 r. (ITPP2/443-265/07/KL).[/b]
A zatem, skoro w omawianej sytuacji nabywcą pojazdów straży pożarnej jest gmina, diler – sprzedając te pojazdy – nie może zastosować obniżonej stawki 7 proc., lecz stawkę podstawową 22 proc. Nie ma znaczenia, że pojazdy te zostaną przekazane przez gminę jednostkom straży pożarnej.
[i]Autor jest doradcą podatkowym