Od początku tego roku w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu trwa pat. Działacze samorządowi nie mogą się doprosić, by Ministerstwo Finansów zajęło się problemem. A że problem jest, świadczą sygnały do naszej redakcji. Wynika z nich, że niektóre gminy w Polsce są zmuszane przez urzędy skarbowe lub inne instytucje do przerejestrowywania się na potrzeby podatku od towarów i usług (VAT).
– Całkiem niepotrzebnie – uspokajają eksperci prawa podatkowego. – Z punktu widzenia VAT nie ma znaczenia, czy podatnikiem będzie gmina czy urząd miasta. Ważne, by należny podatek został zapłacony.
[srodtytul]Kłopotliwy przepis...[/srodtytul]
– Jeszcze trochę i zaczną nas traktować jak przedsiębiorców – skarży się skarbnik jednej z gmin.
Źródłem problemów dla niego, a także innych samorządowców, jest art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Zgodnie z nim nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie zadań nałożonych przez odrębne przepisy prawa, dla których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Przepis ewidentnie jest niejasny i może budzić kłopoty interpretacyjne. A to dlatego, że regulacja wymienia zarówno organ, jak i urząd jako podatnika VAT.