W jaki sposób gmina może zdobyć pieniądze na sfinansowanie inwestycji albo na pokrycie deficytu budżetowego? Możliwych do zastosowania rozwiązań jest co najmniej kilka. Można oczywiście sięgnąć do nadwyżki wypracowanej w latach poprzednich, skorzystać z udzielanych przez banki pożyczek lub kredytów czy też zdobyć niezbędne fundusze, prywatyzując majątek komunalny. Istnieje jeszcze jedna możliwość, którą jest emisja obligacji komunalnych.
[srodtytul]Etap I – analiza finansowa[/srodtytul]
Przed podjęciem decyzji w sprawie emisji obligacji przez powiat, gminę czy województwo samorządowe konieczne jest przeprowadzenie niezbędnych analiz. Powinny one przede wszystkim dać odpowiedź na dwa podstawowe pytania: [b]jaka jest bezpieczna dla budżetu kwota emisji oraz jak jej spłatę rozłożyć na poszczególne lata[/b] (chodzi o to, aby obciążenie budżetu spłatami było jak najmniejsze).
Od starannego przeprowadzenia badania sytuacji finansowej jednostki samorządu terytorialnego i dostosowania do jej możliwości kształtu i wielkości emisji zależy powodzenie całego przedsięwzięcia. Warto przypomnieć w tym miejscu, że gmina, przygotowując emisję obligacji, powinna się kierować trzema zasadami. Po pierwsze wielkość zadłużenia i poziom rocznych spłat nie powinny przekraczać limitów wynikających z przepisów o finansach publicznych, po drugie poziom środków wolnych powinien być utrzymany na poziomie umożliwiającym realizację innych inwestycji, i po trzecie czas spłaty zadłużenia powinien być maksymalnie krótki, tzn. umożliwiający szybkie uwolnienie budżetu od zadłużenia.
[srodtytul]Etap II – uchwała rady[/srodtytul]