Zasady zatrudniania pracowników w administracji samorządowej określa [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292862]ustawa z 21 listopada 2008 r. (DzU nr 223, poz. 1458, dalej: ustawa)[/link]. Wskazuje podstawy zatrudnienia pracowników samorządowych, tj. wybór (np.: wójta, burmistrza, prezydenta miasta), powołanie (np.: zastępców wójta, burmistrza, prezydenta miasta), umowę o pracę (pozostali pracownicy samorządowi) oraz warunki, jakie muszą spełnić pracownicy samorządowi.
[srodtytul]Konieczna znajomość języka[/srodtytul]
Zgodnie z powołaną ustawą pracownikiem samorządowym może być osoba, która jest obywatelem polskim. Jeżeli nie spełnia tego warunku, może zostać zatrudniona na stanowisku, na którym wykonywana praca nie polega na bezpośrednim ani pośrednim wykonywaniu władzy publicznej i funkcji mających na celu ochronę generalnych interesów państwa. Musi jednak bezwzględnie posiadać znajomość języka polskiego potwierdzoną dokumentem określonym w przepisach o służbie cywilnej. Oczywiście musi także wykazać się prawem do podjęcia zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie prawa wspólnotowego czy też dwustronnej umowy międzynarodowej.
[srodtytul]Swobodny przepływ pracowników[/srodtytul]
Pierwotne prawo wspólnotowe wprowadziło zasadę swobodnego przepływu pracowników, dopuszczając jednocześnie jej ograniczenie w zatrudnianiu w administracji publicznej (art. 39 ust. 4 traktatu ustanawiającego WE). Jak się okazało w praktyce, możliwość ograniczenia zatrudniania obcokrajowców w administracji publicznej była wykorzystywana zbyt szeroko.