Niewykluczone, że Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zgłosi projekt nowelizacji ustaw samorządowych w tej sprawie do Sejmu. Tadeusz Siemoniak, wiceminister w MSWiA, zapowiedział poparcie dla tego pomysłu.
Zarówno powiaty, jak i gminy wykonują zadania ochrony środowiska, porządku publicznego, transportu zbiorowego i inwestycji drogowych, a także gospodarki wodnej i z wielu innych dziedzin. Obowiązujące ustawy ustrojowe dopuszczają możliwość tworzenia związków jedynie na tym samym szczeblu (związki powiatów i związki międzygminne).
Ustawy dopuszczają natomiast współdziałanie obu typów jednostek samorządowych przy realizacji wspólnych celów w formie porozumienia. Konstrukcja ta, jak wskazuje doświadczenie, wykorzystywana jest do jednostkowych zadań i nie sprawdza się w przedsięwzięciach o charakterze strategicznym, obejmujących całokształt spraw związanych z daną dziedziną, np. komunikacją w gminie i powiecie.
Proponowana zmiana [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BEEE9F3449000A478AC236E04B162EC3?id=163433]ustawy o samorządzie gminnym[/link] i [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7A3804E43CB58356A90E42C0D5A2E7CB?id=163434]ustawy o samorządzie powiatowym[/link] ma umożliwić tworzenie związków z uczestnictwem obu szczebli samorządów. Stwarza również możliwość zawierania przez gminy porozumień ze związkami międzygminnymi i gminno-powiatowymi.
[srodtytul]Czy nowy związek może uchwalać prawo[/srodtytul]