Świadczeniobiorcy nie mają świadomości, jakie skutki niesie ze sobą zawieszenie postępowania administracyjnego w sprawie ubiegania się o pomoc. Obowiązuje zasada, że prawo do świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca danego okresu zasiłkowego. Po jego upływie ustalenie prawa do wsparcia bez kolejnego wniosku jest niemożliwe.
Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, zwraca uwagę, że w przypadkach zawieszenia postępowań na czas dłuższy niż pozostały do końca okresu zasiłkowego (świadczeniowego), zainteresowani często nie składają wniosku o ustalenie prawa do wsparcia na kolejne okresy. Tym samym tracą prawo do otrzymania pomocy. Świadczenia są bowiem przyznawane na każdy okres odrębnie, na podstawie kolejnych wniosków.
Rzecznik zwrócił się do Jolanty Fedak, ministra pracy, o zainicjowanie prac legislacyjnych nad ustawami o świadczeniach rodzinnych i o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.
[b]Chodzi o to, aby organy rozpoznające wnioski o wsparcie na egzemplarzach postanowień o zawieszeniu postępowania doręczanych zainteresowanym zamieszczały informację, że zawieszenie nie zwalnia ich od złożenia odrębnego wniosku o przyznanie świadczeń w kolejnych okresach zasiłkowych[/b].