Tak wynika z przygotowanego przez ministra pracy i polityki społecznej rozporządzenia w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej.
Minister pracy i polityki społecznej chce dostosować dotychczasowe regulacje do nowelizacji z 16 grudnia 2010 r., ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2010 r. nr 257, poz. 1725).
Rozporządzenie daje możliwość uzyskania dofinansowania przez niepubliczne placówki szkolne i przedszkolne na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców. Instytucje te będą więc mogły postarać się o dofinansowanie na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego do 20 629,26 zł (sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia). W zamian będą musiały utrzymać takie miejsce i zatrudniać na nim bezrobotnego skierowanego przez urząd pracy przez najbliższe 24 miesiące.
Producentom rolnym rozporządzenie stawia dodatkowe warunki uzyskania dofinansowania na utworzenie lub doposażenie stanowiska pracy bezrobotnego. Przyznanie im środków uzależnia od zatrudniania przez 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej jednego pracownika. Pomoc na tworzenie nowych miejsc pracy powinna być adresowana do podmiotów i producentów rolnych, którzy nie redukują zatrudnienia. Dlatego też nowe przepisy wykluczą z prawa do dofinansowania rolników, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku zmniejszyli wymiar czasu pracy, rozwiązali stosunek pracy za wypowiedzeniem bądź na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników.
Minister pracy i polityki społecznej planuje, że rozporządzenie wejdzie w życie 31 lipca 2011 r. Przepisy mają obowiązywać przez najbliższe trzy lata, aż do końca czerwca 2014 r.