PFRON miał w 2012 r. zostać przekształcony, podobnie jak inne fundusze celowe na mocy nowej ustawy o finansach publicznych, z jednostki posiadającej osobowość prawną w wyodrębniony rachunek bankowy w dyspozycji ministra pracy.
Okazało się jednak, że przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych pochopnie uregulowały tę zmianę. Pojawiły się trudności z wdrożeniem nowych rozwiązań, które zagroziły sprawnemu wywiązywaniu się z zadań przez fundusz. W efekcie parlament odsunął o trzy lata likwidację jego osobowości prawnej.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami dopiero 1 stycznia 2015 r. biuro i oddziały PFRON zostaną przekształcone w Biuro Obsługi Funduszu. Umowy zawarte przez PFRON zachowają moc do końca tego okresu, jednak wynikające z nich prawa i obowiązki funduszu staną się od początku 2015 r. prawami i obowiązkami pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Zadania realizowane przez terenowe oddziały funduszu będą od tego czasu zadaniami marszałków województw finansowanymi ze środków przekazywanych samorządom wojewódzkim. Wygaśnie akt powołania prezesa, zostaną rozwiązane rada i zarząd. Mienie przejdzie na własność Skarbu Państwa. Pracownicy biura PFRON dostaną zatrudnienie w Biurze Obsługi Funduszu, jego oddziałów terenowych – przejdą na etaty w urzędach marszałkowskich.
Podstawa prawna: