Należności z tytułu pobranego nienależnie stypendium szkolnego należy zwrócić. Podlegają one ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Powstaje jednak problem, czy od tych kwot nalicza się odsetki, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości.
– Ustawa o systemie oświaty nie zawiera postanowień dotyczących odsetek. W ustawie tej nie wprowadzono również odniesienia do stosowania innych ustaw, z których mogłaby wynikać możliwość dochodzenia od zobowiązanego odsetek – wyjaśnia Daniel Kołodziej, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach. – Art. 90o ust. 6 tej ustawy stanowi jedynie, że wysokość należności podlegającej zwrotowi oraz termin zwrotu ustala się w drodze decyzji administracyjnej – dodaje.
Zdaniem prezesa katowickiej RIO, jeżeli przepisy ustawy o systemie oświaty nie stanowią o naliczaniu i pobieraniu odsetek od nienależnie pobranego stypendium za okres od dnia wypłaty do dnia zwrotu oraz odsetek z tytułu zwłoki w zapłacie w stosunku do terminu zwrotu określonego w decyzji, to brak jest podstaw prawnych do ich naliczania i egzekwowania.
Natomiast zgodnie z art. 90o ust. 7 ustawy o systemie oświaty w przypadkach szczególnych, zwłaszcza jeżeli zwrot wydatków na udzielone stypendium szkolne w całości lub w części stanowiłby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie lub też niweczyłby skutki udzielanej pomocy, właściwy organ może odstąpić od żądania takiego zwrotu.
Czytaj także w serwisach: