Fundusz sołecki tylko dla terenów wiejskich

Na terenie miasta rada gminy nie może utworzyć jednostki pomocniczej pod nazwą sołectwo. Te mogą bowiem działać wyłącznie na terenach wiejskich.

Publikacja: 20.05.2013 14:16

Fundusz sołecki jest przeznaczony wyłącznie dla sołectw

Fundusz sołecki jest przeznaczony wyłącznie dla sołectw

Foto: www.sxc.hu

Rada miasta Jarocin podjęła uchwałę w sprawie utworzenia jednostki pomocniczej o nazwie Sołectwo "Tumidaj".

Uchwałę uchylił wojewoda wielkopolski, a to ze względu na to, że jej przepisy w sposób rażąco naruszyły obowiązujące przepisy. W szczególności zaś ustawę o samorządzie gminnym (rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody wielkopolskiego z 26 kwietnia 2013 r., sygn. akt KN-I.4131.1.244.2013.18).

- Kwestionowaną uchwałą rada miasta Jarocin utworzyła na terenie miasta jednostkę pomocniczą o nazwie Sołectwo Tumidaj, nadając mu jednocześnie stosowny statut - relacjonuje Piotr Florek, wojewoda wielkopolski. - Co prawda ustawa o samorządzie gminnym nie definiuje pojęcia sołectwo, ale etymologicznie można je określić jako wieś lub sąsiadujące ze sobą wsie - dodaje.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym rada gminy może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa oraz dzielnice, osiedla oraz inne. - Mając na uwadze powyższe oraz racjonalność działania ustawodawcy przyjąć należy, że wprowadzony tym przepisem podział jest celowy i uwarunkowany zarówno położeniem jednostki pomocniczej, jej funkcjonalnością, jak i sposobem wykonywania przekazanych danej jednostce zadań publicznych - podkreśla wojewoda. - Zarówno w literaturze, jak i orzecznictwie przyjmuje się, że sołectwa są specyficznymi i jednymi z najmniejszych jednostek pomocniczych o najsilniejszych więzach łączących mieszkańców, usytuowanych na terenach o charakterze wiejskim. Pod względem funkcjonalnym sołectwa nie mogą być porównywane z osiedlami, czy dzielnicami - jednostkami pomocniczymi tworzonymi na terenach miejskich - podkreśla Piotr Florek.

W ocenie wojewody wyraźne podkreślenie charakteru wiejskiego sołectwa zawiera przepis ustawy o samorządzie gminnym regulujący organy funkcjonujące w danych jednostkach pomocniczych gminy. Stosownie do art. 36 ust. 1 pkt 5 organami w sołectwie są zebranie wiejskie oraz sołtys. Ponadto działalność sołtysa wspomagana jest przez rade sołecką. Natomiast jak wynika z treści tego przepisu w zebraniu wiejskim mogą brać udział wszyscy mieszkańcy sołectwa (wsi). - Powyższa norma przesądza więc o wiejskim charakterze jednostki pomocniczej jaka jest sołectwo - podkreśla Piotr Florek.

W rozstrzygnięciu nadzorczym uchylającym uchwałę w sprawie ustanowienia jako jednostki pomocniczej w mieście sołectwa wojewoda wielkopolski odniósł się także do możliwość wyodrębnienia funduszu sołeckiego.  - Fundusz ten został wyraźnie przewidziany dla obszarów wiejskich i niezurbanizowanych - podkreśla Piotr Florek. - Do takiego wniosku sprowadza się bowiem treść uzasadnienia do rządowego projektu ustawy z dnia 20 lutego 2009 roku o funduszu sołeckim - dodaje.

- Gdyby celem ustawodawcy było dofinansowanie z budżetu państwa w formie dotacji celowej wszystkich jednostek pomocniczych gminy, niezależnie od ich charakteru, nie ograniczałby powyższego funduszu tylko do jednego rodzaju jednostki - wyjaśnia wojewoda.

Zawody prawnicze
Znów zawrzało w prokuraturze z powodu wynagrodzeń. Od kiedy podwyżki?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Konsumenci
Skuteczne gwarancje dla kredytobiorców. Ważny wyrok TSUE
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo karne
Sfałszowane wyroki w sądzie. Skarb Państwa oszukany na ponad 3 mln zł
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej